بزرگ ترین مرجع اطلاعات کامپیوتر

آخرین و بروزترین اطلاعات کامپیوتر

Albatron to launch PCIe x1 9500GT

اینم از یک کارت گرافیک متوسط :
Albatron to launch PCIe x1 9500GT
 • Processor Cores : 32
 • Graphics Clock : 550 MHz
 • Processor Clock : 1375 MHz
 • Memory Clock : 1400 MHz
 • Memory size : 256 MHz
 • Memory interfce width : 128 bit
 • NVIDIA SLI : no
 • NVIDIA Purevideo : HD
 • NVIDIA CUDA : yes
 • NVIDIA PhysX ready : yes
 • Microsoft DirectX : 10
 • OpenGL : 2.1
 • HDMI : Via adapter
 • Audio input for HDMI : SPDIF
 • Bus support : PCI-e 2.0 x 1
 • Max Digital resolution : 2560x1600
 • Max VGA resolution : 2048x1536
+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

آموزشی : چگونگی استفاده از قابلیت تلتکست در تی وی کارت

با سلام خدمت همه دوستان عزیز :

بدون مقدمه میریم سراغ مبحث اصلی یعنی (( چگونگی استفاده از قابلیت تلتکست در تی.وی کارت))

برای این منظور ابتدا باید مطمئن شوید که تی.وی کارت شما از قابلیت تلتکست پشتیبانی میکند . برای این کار

میتوانید به دفترچه کارتتون یا جعبه اون یا Manual اون واقع در سی.دی برنامه مراجعه کنید

پس از اطمینان و نصب صحیح درایور تی.وی کارت و نرم افزار مربوطه ، بافشردن دکمه TELETEXT / TELE / TXT /...

و یا موارد مشابه به تلتکست دسترسی پیدا کنید.... ( این دکمه عموما روی ریموت کنترل یا نرم افزار برنامه موجود هست)... البته رعایت چندین نکته ضروری است :

1. حتما از یک آنتن قوی و نیرومند برای دریافت تلتکست از تی.وی کارت استفاده کنید.پیشنهاد میکنم آنتن شما

دارای یک بوستر باشد.

2. تصاویر شبکه های دو و سه ( که در ایران تلتکست برروی آنها پخش میشود) باید بدون پس زمینه. پارازیت.سایه

برفک و ... باشد.

3. اگر در تنظیمات تی.وی کارتتون کشور را ایران انتخاب کردید و مشاهده کردید که تلتکست را به خوبی دریافت

نمی کنید،پیشنهاد میکنم که تنظیمات کشور را روی سنگاپور یا افغانستان یا اندونزی قرار بدهید.

( نام کشورها به ترتیب اولویت بیان شده است)

4. برای دریافت تلتکست روی شبکه 3 به زبان فارسی حتما می بایست فونت مربوطه را از سایت شبکه پیام نما یا

همون تلتکست دانلود کنید برای این منظور میتوانید به نشانی زیر مراجعه فرمایید :

www.teletext.irib.ir

5. به این نکته توجه کنید که تلتکست انگلیسی مستقیما از سایت شبکه پیام نما به آدرس فوق قابل دریافت است

6. توجه کنید که همه تی.وی کارت ها دارای تلتکست فارسی نیستند و ممکن است شما در عین حالی که تلتکست

انگلیسی رو بر روی شبکه 2 به خوبی در یافت میکنید ، تلتکست فارسی رو با حروفی نامفهوم و بهم ریخته ببینید

(حتی با دانلود کردن فونت مربوطه از سایت شبکه و قرار دادن آن در فولدر فونت ها)

این مسئله بدلیل نداشتن ENCODER فارسی در تی.وی کارت هست

7. گاهی اوقات تی.وی کارتها دارای تلتکست فارسی نیستند ولی دارای تلتکست عربی می باشند که در این صورت

ممکن است شما تلتکست فارسی رو به خوبی دریافت کنید اما حروف (( گ ، پ ، ژ ، چ )) ناخوانا یا نامفهوم باشند

8. باز هم توصیه میکنم از یک آنتن قوی و تصاویری بدون برفک و نو یز و ... برخوردار باشید وگرنه شما فاقد تلتکست

با کیفیت خوب خواهید بود.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

مودم و انواع مودم ها !!!!

 
PC یك وسیله دیجیتالی است كه بیشتر كارهایش را با روشن و یا خاموش كردن یك سری كلیدهای الكترونیكی انجام می‌دهد. هر رقم ۰ در دستگاه اعداد دودویی، (كه در اینجا به شكل كره نشان داده شده)، بیانگر یك كلید خاموش است و هر رقم ۱ در دستگاه اعداد دودویی، (كه در این جا به شكل یك مكعب نشان داده شده)، نمایشگر یك كلید روشن است. در این میان هیچ انتخاب دیگری وجود ندارد.
سیستم تلفن یك دستگاه آنالوگ (پیوسته) است، (زمانی كه تلفن ساخته شد، الكترونیك رقمی (دیجیتال) هنوز شناخته نشده بود)، كه برای انتقال صوت‌ها و طنین‌های گوناگون صدای انسان طراحی شده است. این صداهابه صورت یك سیگنال آنالوگ همانند جریان الكتریسته‌ی پیوسته كه فركانس و شدتش به آرامی تغییر می‌كند به طور الكترونیكی منتقل می‌شوند. این (جریان) را می‌توان بر روی نوسان‌سنج (اسیلوسكوپ) به صورت یك خط موج‌دار نمایش داد، .
مودم پلی است میان سیگنال‌های پیوسته (آنالوگ) و رقمی (دیجیتالی) كه با تغییر و یا تلفیق (مدولاسیون) فركانس یك موج الكترونیكی، داده‌های دیجیتالی را به داده‌های آنالوگ و یا بر عكس تبدیل می‌كند. این مرحله شبیه به چیزی است كه باند رادیویی FM از آن استفاده می‌كند. در انتهای دریافت یك ارتباط تلفنی، مودم بر عكس عمل می‌كند، (یعنی) سیگنال‌های پیوسته را به كد دیجیتالی (رقمی) تفكیك می‌نماید. نام مودم از دو كلمه‌یModulate (مودوله) و DEModulate (دِمدوله) گرفته شده است.
در كامپیوترهای شخصی، ارتباطات مودمی(ارتباطاتی كه از طریق مودم انجام می‌شوند) به سه عنصر با حداقل استاندارد نیاز دارند (این سه عنصر عبارتند از درگاه‌های سریال، فرمان‌های مودم و نرم‌افزارهای ارتباطی. به علت وجود مودم‌های متفاوت، ارایه روش مطلقی كه نحوهٔ كار همه‌ی مودم‌ها را نشان دهد غیر ممكن است، اما عملكردی كه در این جا توضیح داده شد دقیقا" نرم‌افزارهایی را تشریح می‌كند كه از فرمان (دستورالعمل) شركت Hayes (یكی از سازنده‌های مودم) استفاده می‌كنند. در این فرمان، مودم برای درگاه سری با ۲۵ پایه Pin تنظیم شده است.نكاتی در مورد مودم های V.۹۲

مهم ترین نیازمندی های بیشتر كاربران كامپیوتر ، ارتباط هر چه سریع تر اینترنت است ، زیرا صفحات گسترده جهانی روز به روز در حال گسترش هستند و گرافیك ، كلیپ های ویدیویی و سایر فایل ها و برنامه های فراخوانی به كمك مودم ها در كامپیوتر ها ذخیره می شوند و بدین ترتیب مردم سراسر جهان به مودم وابسته هستند .
اگر چه تعداد كاربرانی كه از ارتباطات سریع DSL و كابلی برای اینترنت بهره می برند در حال گسترش است ، اما هنوز بسیاری از كاربران به این ارتباطات سریع اینترنت دسترسی ندارند و تمام امكاناتشان همین مودم های آنالوگی هستند كه برای شماره گیری خدمات دهنده سرویس اینترنت از خط تلفن بهره می گیرند .
حال آیا سری مودم های تازه برای افزایش سرعت اینترنت كمكی به شما می كند ؟ اگر سری به بازار كامپیوتر بزنید متوجه عرضه تجهیزاتی می شوید كه برای افزایش سرعت اینترنت ساخته شده اند . یكی از این تجهیزات سری تازه « Connection Protocol » معرف به V.۹۲ است . استاندارد مودم V.۹۲ توسط اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) معرفی شده است . مكان این اتحادیه كه در سوییس است بر استانداردهای مخابراتی دولتی و خصوصی سراسر جهان نظارت دارد . اگر چه ITU ، استاندارد V.۹۲ را پذیرفته ، اما هنوز برخی از كاربران نمی دانند كه مودم های V.۹۰ را بخرند یا V.۹۲ .
استاندارد V.۹۲ به خاطر الگوها و الگوریتم فشرده سازی تازه اش سرعت فراخوانی را تا حدی افزایش می دهد ، اما سرعت قابل توجه آن در فرستادن اطلاعات به اینترنت نهفته است . مودم های V.۹۲ برای انتقال اطلاعات از تمام ذرات كابل های مسی تلفن كاربران استفاده می كنند . مودم های V.۹۰ خوب امروزی می توانند اطلاعات را تا سرعت نهایی ۵۶ كیلوبایت در ثانیه انتقال دهند و این سرعت نهایی ، برای فراخوانی اطلاعات با استفاده از مودم های آنالوگ قراردادی خط تلفن است .
مودم های V.۹۲ سرعت فرستادن اطلاعات به اینترنت را از ۶/۳۳ كیلو بایت به ۴۸ كیلوبایت در ثانیه افزایش داده اند . این افزایش سرعت باعث بهبود سرعت كنفرانس تصویری و ارتباطات معمولی می شود كه عملكرد دستگاه را تا حدودی بهبود می بخشد . موارد زیر نیز از قابلیت های مهم مودم های V.۹۲ محسوب می شوند . نخست این كه زمان ایجاد ارتباط مودم های V.۹۲ با اینترنت كاهش می یابد .
برخی كاربران مودم های V.۹۲ اطلاع داده اند كه زمان لازم برای ایجاد ارتباط با اینترنت و سایت مورد نظر به نصف كاهش یافته است . از دیگر ویژگی های جالب مودم های V.۹۲ توانایی نگهداری ارتباط اینترنتی در حالت انتظار یا « On Hold » به مدت پانزده دقیقه است تا به تلفن رسیده و در همان خط پاسخ گویید .
همان گونه كه می دانید مودم های موجود در گذشته قادر به این كار نبودند و در صورت تماس گرفتن با خط شما در حالی كه به اینترنت متصل بودید طرف مقابل بوق اشغال می شنید و همچنین ارتباط اینترنتی شما ناگهان قطع می شد ، در حالی كه مودم های V.۹۲ ویژگی های خوبی دارند .


البته این مودم ها در كنار مزایای خود دارای نقص هایی نیز هستند . نخست این كه خدمات دهنده سرویس اینترنت شما (ISP) باید توانایی پشتیبانی از پروتكل V.۹۲ را داشته باشد ـ كه بیشتر آنها این توانایی را ندارند ـ و روش پی بردن به این مسأله این است كه از كسی بخواهید در هنگام ارتباط تان با اینترنت به شما تلفن كند . مشكل دوم این است كه سرعت استاندارد V.۹۲ تنها كمی بیش از مودم های ۵۶K با استاندارد V.۹۰ است . با این حال اگر شما به طور مرتب به اینترنت وصل می شوید و مودم ۵۶K هم ندارید ، بهتر است كه از مودم های V.۹۲ استفاده كنید . مودم های V.۹۲ از استاندارد V.۹۰ پشتیبانی می كنند و بهای مناسبی هم دارند .
به بازار آمدن این مودم ها به این معناست كه كارآیی بهتری نسبت به مودم های V.۹۰ دارند و از این رو تعجبی ندارد كه مشاهده كنید بهای مودم های V.۹۰ به نصف این مودم ها كاهش یافته است .
هنگام خرید مودم با یك دسته مودم بر می خورید كه برای استفاده نیاز به سیستم عامل ویندوز دارند . مانند «Win Modems » بسیاری از این دسته مودم ها ، یك چیپ كنترل گر داخلی كه به آنها امكان استفاده خارج از محیط ویندوز را بدهند ندارند ، از این رو این مودم ها از منابع ریز پردازنده كامپیوتر استفاده می كنند ، در نتیجه روی عملكرد كلی كامپیوتر تاثیر منفی می گذارند . این مودم ها را «Controlless» نیز می نامند كه در تقابل با «Control_Based» است .
مودم های Control_based می توانند در هر سیستم عاملی مانند Dos ، یونیكس و ویندوز كار كنند . حتی اگر سیستم عامل شما ویندوز باشد ، برای بهبود علمكرد سیستم بهتر است از مودم های Control_based استفاده كنید . همچنین می توانید مودم خارجی ، داخلی ، PCI ، ISO یا USB بخرید . اما تصمیم شما باید تا حد زیادی بر مبنای سیستم كامپیوتر و علاقه مندیتان باشد .
برای خریداری مودم داخلی نخست باید ببینید كه آیا درون جعبه كامپیوتر شكاف PCI یا ISO خالی دارید . البته بیشتر كامپیوترهای تازه یك شكاف PCI اضافی دارند . اگر قصد انتخاب یك مودم داخلی را دارید بهتر است مدل PCI را انتخاب كنید ، زیرا شكاف PCI كامپیوتر توانایی انتقال سریع تر اطلاعات را دارد . اگر هم مودم خارجی می خواهید باید تصمیم بگیرید كه آن را به صورت Serial یا USB نصب كنید در هر صورت تصمیم نهایی با شماست .
اگر كاكپیوتر شما پورت USB آزاد دارد ، بهتر است كه از آن استفاده كنید زیرا كار كردن با آن بهتر و ساده تر است . اگر قصد اتصال مودم خارجی به پورت سریال را دارید ، دیگر نمی توانید از آن پورت برای وسیله دیگری استفاده كنید ، زیرا مودم نصب شده آن را تنها برای خود نگه می دارد . در مورد سرعت نیز بسیاری از كاربران گفته اند كه سرعت مودم های USB بالاتر از مودم های وصل شده به روش سریال هستند .
البته این قضیه به تعداد تجهیزات متصل شده به پورتهای USB در كامپیوتر نیز بستگی دارد . هر چه تعداد وسایل وصل شده به پورت های USB بیشتر باشد ، سرعت آن نیز به نسبت كند می شود ، زیرا آنها به طور استاندارد در سرعت USB شریك می شوند . به این نكته توجه داشته باشید كه برای استفاده از پورت USB باید از سیستم عامل ویندوز ۹۸ یا تازه تر استفاده كنید .نحوه کار مودم های DSL

كاربران از طریق یك مودم معمولی، یا با استفاده از شبكه محلی در دفتر كار خود ، یا از طریق یك مودم كابلی و یا با استفاده از یك اتصال DSL به اینترنت متصل می‌شوند. اتصال DSL یك اتصال پر سرعت است كه از سیم‌های عادی به كار رفته در خطوط تلفن استفاده می‌كند .
مزایای اتصال DSL عبارت هستند از :
• كاربران می‌توانند در هنگام اتصال به اینترنت از خط تلفن برای برقراری مكالمات تلفنی نیز استفاده كنند .
• سرعت مودم‌های DSL از مودم‌های معمولی بسیار بالاتر است (۵/۱ مگابیت در ثانیه در مقایسه با ۵۶ كیلوبیت در ثانیه).
• برای استفاده از مودم‌های DSL لزوماً به سیم‌كشی جدید نیاز نیست. این مودم‌ها می‌توانند از خط تلفن موجود كاربران استفاده كنند .
• شركتی كه اتصال DSL را ارائه می‌كند، معمولاً مودم را نیز به همراه خدمات نصب ارائه می‌كند .
مودم‌های DSL نقاط ضعفی نیز دارند كه عبارت هستند از :
• هر چه فاصله كاربران از مركز ارائه كننده خدمات كمتر باشد، این مودم‌ها بهتر كار می‌كنند.
• سرعت اتصال از طریق این مودم‌ها به هنگام دریافت داده‌ها از اینترنت، بیشتر از زمان ارسال داده است .
• خدمات DSL یا به عبارت دیگر روشی كه برای گنجانیدن اطلاعات بیشتر در یك خط تلفن معمولی به كار می‌رود

تا امكان برقراری ارتباط تلفنی را در حین اتصال به اینترنت به كاربران دهد، شرح داده شده است .

تقسیم سینال‌ها:
دو استاندارد رقیب و ناسازگار برای مودم‌های ADSL ، وجود دارد :
۱. استاندارد رسمی ANSl كه سیستمی به نام discrete multitone یا DMT است و طبق گزارش تولید كنندگان، امروز ، اكثر تجهیزات ADSL از آن استفاده می‌كنند؛
۲. استانداری كه در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت و كاربرد ساده‌تری داشت، سیستم CAP بود كه در بسیاری از اتصالات اولیه ADSL به كار می‌رفت.
سیستم CAP ، سیگنال‌های خط تلفن را به سه باند مختلف تقسیم می‌كند: مكالمات تلفنی در باند صفر تا چهار كیلو هرتزی حمل می‌شوند، مانند وضعیت موجود در تمام مدارهای POTS كانال انتقال دهنده داده‌ها از كاربر به سرور كه در باند بین ۲۵ و ۱۶۰ كیلوهرتز ، منتقل می‌شود. كانال انتقال داده از سرور به كاربر كه از فركانس ۲۴۰ كیلوهرتز آغاز شده و طبق شرایط (طول خط ، میزان پارازیت و تعداد كاربران در یك مركز سوئیچ مخابرات) تا حداكثر ۵/۱ مگاهرتز افزایش می‌یابد. این سیستم، با سه كانال كه با فاصله زیاد از یكدیگر قرار دارند، احتمال تداخل بین كانال‌های یك خط یا تداخل بین سیگنال‌های خطوط مختلف را به حداقل می‌رساند. سیستم DMT نیز سیگنال‌ها را به كانال‌های مجزا تجزیه می‌كند.

اما برای تبادل داده‌ها بین كلاینت و سرور از دو كانال عریض استفاده نمی‌كند بلكه داده‌ها را در ۲۴۷ كانال جداگانه با پهنای باند ۴ كیلو هرتز جای می‌دهد. در مقام مقایسه، مجسم كنید كه شركت مخابرات خط مسی تلفن شما را به ۲۴۷ خط چهار كیلوهرتزی تقسیم كرده و سپس به هر یك از آنها یك مودم وصل كند ؛ در نتیجه معادل ۲۴۷ مودم در یك زمان به كامپیوتر شما متصل خواهد شد . هر كانال كنترل می‌شود و اگر كیفیت آن بیش از حد پایین باشد، سیگنال به كانال دیگری انتقال داده می‌شود. این سیستم به‌طور دائم سیگنال‌ها را به كانال‌های مختلف منتقل می‌كند تا بهترین كانال‌ها را برای انتقال و دریافت بیابد. به علاوه ، بعضی از كانال‌های سطح پایین‌تر (كانال‌هائی كه با فركانس ۸ كیلوهرتز آغاز می‌شوند)، به عنوان كانال‌های دو جهته مورد استفاده قرار می‌گیرند. كنترل و مرتب سازی اطلاعات در كانال‌های دو جهته و حفظ كیفیت در تمامی ۲۴۷ كانال ، موجب پیچیده شدن پیاده‌سازی DMT در مقایسه با سیستم CAP شده است، اما در عوض DMT انعطاف پذیری خطوطی را كه كیفیت‌های مختلف دارند، افزایش می‌دهد. البته از نظر كاربران DSL سیستم‌های CAP و DMT با یكدیگر مشابه هستند. با نصب ADSl معمولا چند ********** كوچك در اختیار كاربر قرار می‌گیرد تا آنها را به پریزهای مورد استفاده تلفن متصل كند. این **********ها، **********های ساده‌ای به نام ********** پایین گذر LP هستند كه تمام سیگنال‌هائی را كه فركانس آنها از حد خاصی بالاتر است، حذف می‌كنند.
از آنجائیكه تمام مكالمات تلفنی در فركانس‌های پایین‌تر از چهار كیلوهرتز صورت می‌گیرند، **********های LP برای متوقف كردن تمام ارتباطات بالاتر از این فركانس ساخته می‌شوند تا سیگنال‌های داده با مكالمات استاندارد تلفنی تداخل نكنند .

تجهیزات DSL:
تجهیزات اتصالات ADSL شامل دو قطعه است ؛ یك قطعه كه مورد استفاده كاربران قرار می‌گیرد و قطعه دیگر كه ارائه دهندگان خدمات اینترنتی، شركت تلفن یا سایر تامین كنندگان خدمات DSL به آن نیاز دارند .
قطعه مورد استفاده كاربران ، یك گیرنده / فرستنده DSL است كه می‌تواند خدمات دیگری نیز ارائه كند . تامین كنندگان خدمات DSL برای دریافت اتصالات مشتریان خود، به یك DSL AM نیاز دارند .

گیرنده / فرستنده DSL:
اغلب كاربران خانگی به دستگاه گیرنده / فرستنده DSL خود « مودم DSL » گویند اما مهندسان شركت مخابرات یا ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ، آن را ATU_R می‌نامند . صرف نظر از نام این دستگاه ، این وسیله ، نقطه ارتباطی داده‌های موجود در كامپیوتر یا شبكه كاربر با خط DSL است. اگر چه اكثر مودم‌های نصب شده در مناطق مسكونی از اتصالات USB یا اترنت ۱۰Base_T استفاده می‌كنند اما می‌توان دستگاه گیرنده / فرستنده را به روش‌های مختلفی به تجهیزات كاربر متصل كرد. با وجود این كه اكثر گیرنده/فرستنده‌های ADSL عرضه شده توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی و شركت مخابرات صرفاً گیرنده/فرستنده هستند، دستگاه‌هائی كه شركت‌های مورد استفاده قرار می‌دهند ممكن است از تركیب روترهای شبكه، سوئیچ‌ها یا سایر تجهیزات شبكه سازی در یك پلت فرم تشكیل شده باشند.

DSLAM:
دستگاه DSLAM مورد استفاده ارائه كنندگان خدمات دسترسی، دستگاهی است كه در واقع امكان كاركرد DSL را به وجود می‌آورد. DSL_AM اتصالات تعداد زیادی از مشتریان را جمع آوری كرده و آنها را در یك اتصال پرظرفیت به اینترنت قرار می‌دهد. دستگاه‌های DSLAM معمولاًَ انعطاف‌پذیر هستند و می‌تواننداز انواع DSL و انواع مختلف پروتكل‌ها و استانداردها (برای مثال CAP و DMT) پشتیبانی كنند. به علاوه ، دستگاه DSLAM ممكن است قابلیت‌های دیگری از جمله مسیریابی یا اختصاص آدرس‌های LP پویا به مشتریان را نیز داشته باشد. DSLAM تفاوت‌هائی اساسی میان اتصالات ADSL و مودم‌های كابلی ایجاد می‌كند. از آنجائیكه كاربران مودم‌های كابلی معمولاً یك شبكه را كه یك محله مسكونی را تحت پوشش قرار می‌دهد بین خود تقسیم می‌كنند، در بسیاری از موارد افزایش تعداد كاربران به كاهش كیفیت منجر می‌شود.
مودم‌های ADSL یك اتصال اختصاصی را از هر كاربر به DSLAM باز می‌گردانند و به این ترتیب كاربران به هنگام اضافه شدن كاربران جدید به شبكه ، كاهشی در عملكرد احساس نمی‌كنند ، البته تا زمانی كه تعداد كل كاربران موجب ازدحام در یك اتصال مجزا و پرسرعت به اینترنت نشود. در آن مقطع ، تامین كنندگان خدمات می‌توانند با ارتقاء این فناوری، امكانات بیشتری را برای تمام كاربران متصل به DSLAM فراهم كنند.آیا می‌دانید برترین فكس مودم برای سیستم كامپیوتری شما كدام است ؟

با پیشرفت چشمگیر و همه‌گیر شدن استفاده از ابزار قدرتمند اینترنت در كلیه جوامع ، بسترهای مناسبی در جهت انجام امور بازرگانی ، اداری ، تجاری ، علمی و ... بوجود آمده كه این امر منجر به تحولی عظیم و باور نكردنی در دنیای ارتباطات گشته است. در دنیای كامپیوتری و پیشرفته عصر ما ، تنها وسیله‌ای كه به عنوان پل ارتباطی میان كاربران كامپیوتر نقش و كاربرد خود را روز به روز پر رنگ‌تر می‌كند، فكس مودم است. در همین راستا، در جهت برآورده كردن نیاز روز افزون كاربران كامپیوتر ، همواره تولید كنندگان تجهیزات و قطعات كامپیوتری به دنبال ارتقاء كیفیت فكس مودم‌های خود هستند. البته ، یقیناً انتظاری كه شما از یك فكس مودم ایده‌آل دارید چیزی جز سرعت بالا و عدم قطع شدن به هنگام استفاده از آن نخواهد بود.

یكی از تكنولوژی‌های روز جهان در عرصه ارتباطات به ویژه كارت فكس مودم (DSP (Digital Signal Processor، می‌باشد، كه به آن لقب مشگل گشا را داده‌اند. DSP یك قطعه سخت افزاری است كه روی برد نصب میشود. در واقع DSP پردازشگر دیجیتال سیگنال‌ها می‌باشد. در نهایت، ویژگی بارز این تكنولوژی، برداشتن بار پردازش از CPU سیستم كامپیوتری شما است و نتیجتاً به عنوان پردازنده‌ای مستقل كار خود را انجام می‌دهد. در نهایت، تمام این ویژگی‌ها، تنها انتظار ما را از یك فكس مودم ایده‌آل كه چیزی جز سرعت بالا و عدم قطع شدن ارتباط نیست، برآورده می‌كند. همان‌طور كه می‌دانید فكس مودم‌ها به دو نوع كلی اینترنال و اكسترنال تقسیم می‌شود كه البته نوع اینترنال آن به دلیل قیمت مناسب بیشترین مورد استفاده را در بین كاربران كامپیوتر دارد. تنوع فكس مودم‌های اینترنال در بازار ایران بسیار است ولی تنها كمپانی كه تا به امروز فكس مودم‌های اینترنال خود را با تكنولوژی DSP به بازار عرضه نموده ، كمپانی معروف زولتریكس Zoltrix است.

یكی از محصولات مهم كمپانی زولتریكس فكس مودم اینترنال Smart Spirit است كه مجهز به تكنولوژی DSP می‌باشد. جالب اینجاست كه این تكنولوژی مهم ، با صرف كمترین هزینه و زمان در همه جای ایران در دسترس شما كاربران گرامی می‌باشد. در آخر ، توصیه می‌گردد كه همیشه به فكر ارتقای (Upgrade) سیستم كامپیوتری خود باشید، چرا كه راه حل همیشه فقط تعویض CPU ، RAM ، M/B ، و ... نمی‌باشد. در امر ارتباطات حرف اول و آخر را فكس مودم سیستم شما می‌زند.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

آموزشی : Cpu چيست و چگونه كار مي كند؟

پردازنده

کامپيوتری که هم اکنون بکمک آن در حال مشاهده و مطالعه اين صفحه هستيد ، دارای يک ريزپردازنده است . ريزپردازنده بمنزله مغز در کامپيوتر است. تمام کامپيوترها اعم از کامپيوترهای شخصی ، کامپيوترهای دستی و ... دارای ريزپردازنده می باشند. نوع ريزپردازنده استفاده شده در يک کامپيوتر می تواند متفاوت باشد ولی تمام آنها عمليات يکسانی را انجام خواهند داد.تاريخچه ريزپردازنده ها

ريزپردازنده که CPU هم ناميده می گردد، پتانسيل های اساسی برای انجام محاسبات و عمليات مورد نظر در يک کامپيوتر را فراهم می نمايد. ريزپردازنده از لحاظ فيزيکی يک تراشه است . اولين ريزپردازنده در سال 1971 و با نام Intel 4004 معرفی گرديد. ريزپردازنده فوق چندان قدرتمند نبود و صرفا" قادر به انجام عمليات جمع و تفريق چهار بيتی بود. نکته مثبت پردازنده فوق، استفاده از صرفا" يک تراشه بود.قبل از آن مهندسين و طراحان کامپيوتر از چندين تراشه و يا عصر برای توليد کامپيوتر استفاده می کردند.

اولين ريزپردازنده ای که بر روی يک کامپيوتر خانگی نصب گرديد ، 8080 بود. پردازنده فوق هشت بيتی و بر روی يک تراشه قرار داشت . اين ريزپردازنده در سال 1974 به بازار عرضه گرديد.اولين پردازنده ای که باعث تحولات اساسی در دنيای کامپيوتر شد ، 8088 بود. ريزپردازنده فوق در سال 1979 توسط شرکت IBM طراحی و اولين نمونه آن در سال 1982 عرضه گرديد. وضعيت توليد ريزپردازنده توسط شرکت های توليد کننده بسرعت رشد و از مدل 8088 به 80286 ، 80386 ، 80486 ، پنتيوم ، پنتيوم II ، پنتيوم III و پنتيوم 4 رسيده است . تمام پردازنده های فوق توسط شرکت اينتل و ساير شرکت های ذيربط طراحی و عرضه شده است . پردازنده های پنتيوم 4 در مقايسه با پردازنده 8088 عمليات مربوطه را با سرعتی به ميزان 5000 بار سريعتر انجام می دهد! جدول زير ويژگی هر يک از پردازنده های فوق بهمراه تفاوت های موجود را نشان می دهد.
توضيحات جدول :

ستون Date نشاندهنده سال عرضه پردازنده است.
ستون Transistors تعدا ترانزيستور موجود بر روی تراشه را مشخص می کند. تعداد ترانزيستور بر روی تراشه در سال های اخير شتاب بيشتری پيدا کرده است .
ستون Micron ضخامت کوچکترين رشته بر روی تراشه را بر حسب ميکرون مشخص می کند. ( ضخامت موی انسان 100 ميکرون است ).
ستون Clock Speed حداکثر سرعت Clock تراشه را مشخص می نمايد.
ستون Data Width پهنای باند واحد منطق و محاسبات (ALU) را نشان می دهد. يک واحد منطق و حساب هشت بيتی قادر به انجام عمليات محاسباتی نظير: جمع ، تفريق ، ضرب و ... برای اعداد هشت بيتی است. در صورتيکه يک واحد منطق و حساب 32 بيتی قادر به انجام عمليات بر روی اعداد 32 بيتی است . يک واحد منطق و حساب 8 بيتی بمنظور جمع دو عدد 32 بيتی می بايست چهار دستورالعمل را انجام داده در صورتيکه يک واحد منطق وحساب 32 بيتی عمليات فوق را صرفا" با اجرای يک دستورالعمل انجام خواهد داد.در اغلب موارد گذرگاه خارجی داده ها مشابه ALU است . وضعيت فوق در تمام موارد صادق نخواهد بود مثلا" پردازنده 8088 دارای واحد منطق وحساب 16 بيتی بوده در حاليکه گذرگاه داده ئی آن هشت بيتی است . در اغلب پردازنده های پنتيوم جديد گذرگاه داده 64 بيتی و واحد منطق وحساب 32 بيتی است . ستون MIPS مخفف کلمات Millions of instruction per Second ( ميليون دستورالعمل در هر ثانيه ) بوده و واحدی برای سنجش کارآئی يک پردازنده است.

درون يک پردازنده

بمنظورآشنائی با نحوه عملکرد پردازنده لازم است، نگاهی به درون يک ريزپردازنده داشته و با منطق نحوه انجام عمليات بيشتر آشنا شويم. يک ريزپردازنده مجموعه ای از دستورالعمل ها را اجراء می کند. دستورالعمل های فوق ماهيت و نوع عمليات مورد نظر را برای پردازنده مشخص خواهند کرد. با توجه به نوع دستورالعمل ها ، يک ريزپردازنده سه عمليات اساسی را انجام خواهد داد :

1 - يک ريزپردازنده با استفاده از واحد منطق و حساب خود (ALU) قادر به انجام عمليات محاسباتی نظير: جمع ، تفريق، ضرب و تقسيم است. پردازنده های جديد دارای پردازنده های اختصاصی برای انجام عمليات مربوط به اعداد اعشاری می باشند.

2 - يک ريزپردازنده قادر به انتقال داده از يک محل حافظه به محل ديگر است .

3 - يک ريزپردازنده قادر به اتخاذ تصميم ( تصميم گيری ) و پرش به يک محل ديگر برای اجرای دستورالعمل های مربوطه بر اساس تصميم اتخاذ شده است .

شکل زير يک پردازنده ساده را نشان می دهد.
پردازنده فوق دارای :

● يک گذرگاه آدرس (Address Bus) است که قادر به ارسال يک آدرس به حافظه است ( گذرگاه فوق می تواند 8 ، 16 و يا 32 بيتی باشد)

● يک گذرگاه داده (Data Bus) است که قادر به ارسال داده به حافظه و يا دريافت داده از حافظه است (گذرگاه فوق می تواند 8 ، 16 و يا 32 بيتی باشد)

● يک خط برای خواندن (RD) و يک خط برای نوشتن (WR) است که آدرسی دهی حافظه را انجام می دهند. آيا قصد نوشتن در يک آدرس خاص وجود داشته و يا مقصود، خواندن اطلاعات از يک آدرس خاص حافظه است؟

● يک خط Clock که ضربان پردازنده را تنظيم خواهد کرد.

● يک خط Reset که مقدار " شمارنده برنامه " را صفر نموده و يا باعث اجرای مجدد يک فرآيند می گردد.

فرض کنيد پردازنده فوق هشت بيتی بوده واز عناصر زير تشکيل شده است:

- ريجسترهای A,B,C نگاهدارنده هائی بوده که از فليپ فلاپ ها ساخته شده اند.

- Address Latch مشابه ريجسترهای A,B,C است .

- شمارنده برنامه (Program Counter) نوع خاصی از يک نگهدارنده اطلاعات است که قابليت افزايش بميزان يک و يا پذيرش مقدار صفر را دارا است

- واحد منطق و حساب (ALU) می تواند يک مدار ساده جمع کننده هشت بيتی بوده و يا مداری است که قابليت انجام عمليات جمع ، تفريق ، ضرب و تقسيم را دارا است .

- ريجستر Test يک نوع خاص نگاهدارنده بوده که قادر به نگهداری نتايج حاصل از انجام مقايسه ها توسط ALU است .ALU قادر به مقايسه دو عدد وتشخيص مساوی و يا نامساوی بودن آنها است . ريجستر Test همچنين قادر به نگهداری يک Carry bit ( ماحصل آخرين مرحله عمليات جمع) است . ريجستر فوق مقادير مورد نظر را در فليپ فلاپ ها ذخيره و در ادامه Instruction Decoder "تشخيص دهنده دستورالعمل ها " با استفاده از مقادير فوق قادر به اتخاذ تصميمات لازم خواهد بود.

- همانگونه که در شکل فوق ، مشاهده می گردد از شش " 3-State" استفاده شده که به آنها "tri-State buffers" می گويند. بافرهای فوق قادر به پاس دادن مقادير صفر و يا يک و يا قطع خروجی مربوطه می باشند.. اين نوع بافرها امکان ارتباط چندين خروجی را از طريق يک Wire فراهم می نمايند. در چنين حالتی فقط يکی از آنها قادر به انتقال ( حرکت ) صفر و يا يک بر روی خط خواهد بود.

- ريجستر Instruction و Instruction Decoder مسئوليت کنترل ساير عناصر را برعهده خواهند داشت . بدين منظور از خطوط کنترلی متفاوتی استفاده می گردد. خطوط فوق در شکل فوق نشان داده نشده اند ولی می بايست قادر به انجام عمليات زير باشند:

- به ريجستر A اعلام نمايد که مقدار موجود بر روی گذرگاه داده را در خود نگاهدارد.(Latch)

- به ريجستر B اعلام نمايد که مقدار موجود بر روی گذرگاه داده را در خود نگاهدارد.(Latch)

- به ريجستر C اعلام نمايد که مقدار موجود بر روی گذرگاه داده را در خود نگاهدارد.(Latch)

- به " شمارنده برنامه " اعلام نمايد که مقدار موجود بر روی گذرگاه داده را در خود نگاهدارد.(Latch)

- به ريجستر Address اعلام نمايد که مقدار موجود بر روی گذرگاه داده را در خود نگاهدارد.(Latch)

- به ريجستر Instruction اعلام نمايد که مقدار موجود بر روی گذرگاه داده را در خود نگاهدارد.(Latch)

- به " شمارنده برنامه " اعلام نمايد که مقدار خود را افزايش دهد.

- به " شمارنده برنامه " اعلام نمايد که مقدار خود را صفر (Reset) نمايد.

- به واحد منطق و حساب نوع عملياتی را که می بايست انجام گيرد، اعلام نمايد.

- به ريجستر Test اعلام نمايد که بيت های ماحصل عمليات ALU را در خود نگاهدارد.

- فعال نمودن خط RD ( خواندن )

- فعال نمودن خط WR ( نوشتن )

حافظه های RAM و ROM

در بخش قبل گذرگاه های آدرس و داده نظيرخطوط RD,WR بررسی گرديدند. گذرگاه های فوق به حافظه های RAM ،ROM و يا هر دو متصل خواهند بود. در ريزپردازنده ساده فرضی فوق، از گذرگاه های آدرس و داده هشت بيتی استفاده می گردد. بدين ترتيب پردازنده قادر به آدرس دهی 256 بايت حافظه و خواندن و يا نوشتن هشت بيت از حافظه در هر لحظه خواهد بود. فرض کنيد پردازنده فوق دارای 128 بايت حافظه ROM بوده که از آدرس صفر شروع شده و 128 بايت حافظه RAM که از آدرس 128 آغاز می گردد ، است . حافظه ROM تراشه ای است که اطلاعاتی را از قبل و بصورت دائم در خود نگهداری می نمايد. گذرگاه های آدرس به تراشه ROM اعلام خواهند کرد که کدام بايت را خواسته و آن را بر روی گذرگاه قرار خواهد داد. زمانيکه وضعيت خط RD تغيير نمايد تراشه ROM بايت مورد نظر و انتخابی را بر روی گذرگاه داده قرار خواهد داد. RAM شامل بايت هائی از اطلاعات است . ريزپردازنده قادر به خواندن و نوشتن در حافظه فوق بر اساس سيگنال های دريافتی از خطوط RD و RW است . در رابطه با حافظه RAM می بايست به اين نکته نيز اشاره گردد که اين نوع از حافظه ها با از دست منبع انرژی ( برق ) اطلاعات خود را از دست خواهند داد.

تمامی کامپيوترها دارای حافظه ROM به ميزان مشخص می باشند. ( برخی از کامپيوترها ممکن است دارای حافظه RAM نبوده نظير ميکرو کنترل ها ، ولی وجود و ضرورت حافظه ROM را در هيچ کامپيوتری نمی توان انکار نمود).بر روی کامپيوترهای شخصی حافظه ROM را BIOS نيز می نامند. زمانيکه ريزپردازنده فعاليت خود را آغاز می نمايد ، در ابتدا دستورالعمل هائی را اجراء خواهد کرد که در BIOS می باشند. دستورالعمل های موجود در BIOS عمليانی نظير تست سخت افزار و سيستم را انجام و در ادامه فرآيندی آغاز خواهد شد که نتيجه آن استقرار سيستم عامل در حافظه خواهد بود. (Booting) . در آغاز فرآيند فوق ، بوت سکتور هارد ديسک ( می تواند آغاز عمليات فوق از هارد شروع نشده و از فلاپی ديسک انجام گردد ، اتخاذ تصميم در رابطه با وضعيت فوق بر اساس پارامترهای ذخيره شده در حافظه CMOS خواهند بود ) را بررسی خواهد کرد . بوت سکتور فوق حاوی برنامه ای کوچک است که در ادامه BIOS آن را خوانده و در حافظه RAM مستقر خواهد کرد. ريزپردازنده در ادامه دستورالعمل های مربوط به برنامه بوت سکتور را که در حافظه RAM مستقر شده اند ،اجراء خواهد کرد. برنامه فوق به ريزپردازنده اعلام خواهد کرد که اطلاعات ديگری را از هارد ديسک به درون حافظه RAM انتقال و آنها را اجراء نمايد. با ادامه وتکميل فرآيند فوق سيستم عامل در حافظه مستقر ومديريت خود را آغاز می نمايد.

دستورالعمل های ريزپردازنده

هر ريزپردازنده دارای مجمو عه ای از دستورالعمل ها بوده که دارای کارآئی خاصی می باشند. اين دستورالعمل ها بصورت الگوئی از صفر و يا يک پياده سازی می گردنند. استفاده از دستورات فوق با توجه به ماهيت الگوئی آنها برای انسان مشکل و بخاطر سپردن آنها امری است مشکل تر! ، بدين دليل از مجموعه ای " کلمات " برا ی مشخص نمودن الگوهای فوق استفاده می گردد. مجموعه " کلمات " فوق " زبان اسمبلی " ناميده می شوند. يک " اسمبلر" قادر به ترجمه کلمات به الگوهای بيتی متناظر است .پس از ترجمه ، ماحصل عمليات که همان استخراج " الگوهای بيتی " است، در حافظه مستقر تا زمينه اجرای آنها توسط ريزپردازنده فراهم گردد جدول زير برخی از دستورالعمل های مورد نياز در رابطه با پردازنده فرضی را نشانن می دهد.
مثال : فرض کنيد برنامه محاسبه فاکتوريل عدد پنج (5!=5*4*3*2*1 ) با يکی از زبانهای سطح بالا نظير C نوشته گردد . کمپايلر ( مترجم ) زبان C برنامه مورد نظر را به زبان اسمبلی ترجمه خواهد کرد. ( فرض کنيد که آدرس شروع RAM در پردازنده فرضی 128 و آدرس شروع حافظه ROM صفر باشد.) جدول زير برنامه نوشته شده به زبان C را بهمراه کد ترجمه شده اسمبلی معادل آن، نشان می دهد.
در ادامه می بايست کدهای ترجمه شده به زبان اسمبلی به زبان ماشين ( الگوهای بيتی ) ترجمه گردند. بدين منظور لازم است که هر يک از دستورات اسمبلی دارای کد معادل (OpCode) باشند. فرض کنيد دستورات اسمبلی در پردازنده فرضی دارای Opcode ( کدهای عملياتی) زير باشند.
در نهايت برنامه ترجمه شده به زبان اسمبلی به زبان ماشين ( الگوهای بيتی ) ترجمه خواهد شد.

همانگونه که مشاهده می نمائيد برنامه نوشته شده به زبان C به 17 دستورالعمل معادل اسمبلی و 31 دستورالعمل زبان ماشين تبديل گرديد.

Instruction Decoder ( تشخيص دهنده نوع دستورالعمل ها ) با انجام عملياتی خاص، نوع دستورالعمل را تشخيص خواهد داد. فرض کنيد دستور العمل ADD را داشته باشيم و بخواهيم نحوه تشخيص دستورالعمل را دنبال نمائيم :

- در زمان اولين Clock ، دستورالعمل Load می گردد. ( فعال کردن بافر tri-state برای " شمارنده برنامه " ، فعال شدن خط RD ، فعال کردن Data-in در بافر tri-state )

- در زمان دومين Clock ، دستورالعمل ADD تشخيص داده خواهد شد.( تنظيم عمليات جمع برای ALU ، ذخيره نمودن ماحصل عمليات ALU در ريجستر C )

- در زمان سومين Clock، " شمارنده برنامه " افزايش خواهد يافت ( در تئوری اين مرحله می تواند در زمان دومين Clock نيز صورت پذيرد)

همانگونه که ملاحظه گرديد ، هر دستورالعمل اسمبلی دارای چندين Clock Cycle است . برخی از دستورات نظير ADD دارای دو و يا سه Clock و برخی ديگر از دستورات دارای پنج ويا شش Clock خواهند بود.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

کارت صدای اسوس(Xonar Essence STX )

شرکت اسوس کارت صدای Xonar Essence STX رو به بازار فرستاد .این کارت صدا با قابلیت های بهتر نسبت به سری قبلی و با صدای واضح تر و نویز کمتر ارائه شد.

124 dB SNR

signal to noise ratio

10Hz to 90KHz”

complete Dolby technologies and DS3D GX2.5 3D gaming engineاین کارت صدا برای گیمر ها گزینه خوبی است تا از بازی ها با تکنولوزی GX2.5 3D لذت ببرند.

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

RAM

Corsair Dominator DDR3 1800MHz Intel XMP Memory

معرفی و بررسی رم جدید شرکت corsair
 


OCZ Technology PC3-10666 ReaperX HPC 2GB DDR3 Kit
PNY XLR8 D22GX93XLP-5 (DDR2 1173) Memory Review
بررسی یکی از م های ddr2 شرکت pny که کلاکش 1173 mhz هست .

 

G.Skill Unveils DDR2-1066 4GB Kit with 8 Layers PCB


کیت 4 گیگابایتی ddr2 باس 1066 شرکت gskill
برد این رم ها 8 لایه هستند

 
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

آموزشی : تفاوت ریزپردازندهای پنتیوم و Celeron

ریزپردازنده ، مهمترین عنصر سخت افزاری استفاده شده در یک کامپیوتر است که اغلب از آن به عنوان "مغز کامپیوتر " ، یاد می گردد. نوع ریزپردازنده استفاده شده در هر کامپیوتر ، تاثیر غیر قابل انکاری را بر تمامی ابعاد حیات یک کامپیوتر داشته و بنوعی ظرفیت عملیاتی و میزان رضایت کاربران در خصوص اجرای برنامه های کامپیوتری را مشخص می نماید. امروزه تولید کنندگان متعددی اقدام به طراحی و تولید ریزپردازندها ، می نمایند . پردازنده های پنتیوم و Celeron دو نمونه متداول در این زمنیه بوده که تاکنون مدل های متفاوتی از آنان تولید و عرضه شده است . شاید برای شما جالب باشد که بدانید وجه تمایز و نقاط مشترک این دو نوع ریزپردازنده چیست ؟ بدین منظور به برخی از مهمترین خصایص تراشه های پنتیوم ۴ و Celeron ، اشاره می گردد :

 هسته ( Core) :

تراشه های Celeron با محوریت هسته تراشه های پنتیوم ۴ ، طراحی و تولید شده اند .

تفاوت ریزپردازندهای پنتیوم و Celeron

 Cache :

تراشه های Celeron نسبت به تراشه های پنتیوم ۴ از حافظه Cache کمتری استفاده می نمایند . یک تراشه Celeron ممکن است دارای ۱۲۸ کیلو بایت L۲ Cache باشد . در حالی که L۲ Cache استفاده شده در تراشه های پنتیوم ۴ ، چهار برابر تراشه های Celeron است. میزان حافظه L۲ Cache تاثیر بسیار زیادی را در خصوص کارآئی سیستم بدنبال خواهد داشت .

 Clock Speed :

شرکت اینتل تراشه های پنتیوم ۴ را با هدف اجراء در سرعت های بمراتب بالاتری نسبت به تراشه های Celeron طراحی و تولید نموده است . سریعترین پردازنده پنتیوم ۴ ، شصت مرتبه سریعتر از سریعترین پردازنده Celeron است.

 Bus Speed :

پردازنده ها در خصوص حداکثر سرعت Bus ارائه شده دارای محدودیت می باشند .سرعت Bus پردازنده های پنتیوم ۴ ، ۳۰ درصد بیش از پردازنده های Celeron است.
در صورتی که دو تراشه اشاره شده را از ابعاد متفاوت با یکدیگر مقایسه نمائیم، توقع این که این دو پردازنده با سرعت مشابه و یکسان کار نمایند ، انتظاری بیهوده است . حجم کمتر حافظه L۲ Cache و سرعت پائین تر Bus ، تاثیر بسیار زیادی در ارتباط با کارآئی یک کامپیوتر را بدنبال خواهد داشت . در صورتی که قصد دارید از کامپیوتر خود به منظور ارسال نامه های الکترونیکی و یا اینترنت ، استفاده نمائید ، پردازنده های Celeron گزینه ای مناسب می باشند . در صورتی که از سیتستم خود به منظور انجام عملیاتی استفاده نمائید که در آنان پارامتر سرعت، حائز اهمیت می باشد ، می توان از پردازنده های پنتیوم ۴ با توجه به وجود ویژگی های متنوعی همچون سرعت بالای Clock ، Bus و میزان حافظه L۲ Cache ، استفاده بعمل آورد . 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

اخبار هارد و وسایل ذخیره سازی

Western Digital Caviar SE16 500GB
بررسی هارد 500 گیگابایت 16 مگ بافر شرکت وسترن دیجیتال


Seagate Barracuda ES.2 1TB Hard Drive

هارد 1 ترابايتي سيگيت باركودا ES.2

Seagate Barracuda ES.2 1TB SATA HDD (Model # ST31000340NS) Specifications & Features PHYSICAL SPECS
Capacity: 1 TB (1000 GB)
Interface: SATA 3Gb/s
Spindle Speed: 7200 RPM
Cache Buffer: 32 MB
Number Of Platters: 4 (250 GB each)
Bytes Per Sector: 512
Height: 26.11 mm
Length: 146.99 mm
Width: 101.6 mm
Weight: 0.530 kg

PERFORMANCE SPECS
Seek Times
Average Read/Write (msec): 8.5/9.5
Track-to-Track Read/Write (msec): 0.8/1.0

Latency
Average Latency (msec): 4.16

Transfer Rate
Maximum Internal (Mb/s): 1287
Maximum Sustained (MB/s): 105

Environmental
Acoustics Idle (bels—sound power): 2.7
Rotational Vibration @ 1500 Hz max (Rad/sec2): 12.5

Reliability/Data Integrity
Mean Time Between Failures (MTBF, hours): 1.2 million
Reliability Rating at Full 24x7 Operation (AFR): 0.73%
Nonrecoverable Read Errors per Bits Read: 1 sector per 10E15
Error Control/Correction (ECC): 10 bit
Limited Warranty (years): 5

Power Requirements
Typical: 11.6 watts
Idle Average: 8.0 watts

FEATURES

 • Perpendicular recording technology for maximum capacity
 • 24x7 operation and 1.2 M hrs. MTBF
 • Dynamic power saving using Seagate PowerTrim™ technology
 • Broad spectrum rotational vibration tolerance at 12.5 rads/s2
 • Error recovery control - quick error resolution to prevent system timeouts
 • Workload management to ensure operational reliability
 • Quick and robust download with firmware security checks
 • Write Same command for efficient RAID initialization
 • Idle Read After Write data integrity checking
 • 32-MB cache
 • Low total cost of ownership
 • 5-year limited warranty

اینم از کوچکترین usb flash دنیا با فضای 8 گیگابایت!


 اینم ریویو از هارد

از انواع حالت جامدنتایج با نرم افزار

HD tune pro

read


write+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

حجیم ترین دیسک سخت 15000rpm تا به امروز !

با اینکه مصرف کنندگان کامپیوتر های خانگی ( PC ) در حال عادت کردن به افزایش حجم دیسک های سخت بودند ، در همین زمان دیسک های سخت با ظرفیت ترابایتی رکورد ظرفیت بالا را ، برای دیسک های سخت ، کامپیوتر های خانگی چند وفت پیش شکستند . و افزایش سرعت دیسک های سخت در حال فراموشی بود .

یکی از دلایلی که مانع این امر بود این بود که ، کمپانی های ساخت دیسک سخت به سمت افزایش سرعت پیش نروند ، این بود که در بسیاری از دیسک های سخت حرفه ای ( HIGH-END ) به جای استفاده از platter ( صفحه دیسک سخت ) های 3.5 اینچی از نوع 2.5 اینچی استفاده میشد !

دلیل اصلی این امر این بود که دیسک های سخت 15000RPM حرارت بیشتری از خود متصاعد میکردند و نیاز به خنک کننده بهتری نسبت انواع دیسک های سخت متداول Desktop داشتند و در محفظه خود به همراه heat sink عرضه می شدند .

از همه مهمتر این است که هارد دیسک هایی که قابلیت دسترسی اطلاعات با سرعت فوق العاده رو دارند با استفاده از خاصیت کوچکتر بودن قطر صفحه دیسک سخت ، که در در بند بالا توضیح داده شد ، مقدار مسافت طی شده توسط هد دیسک سخت را کاهش داده ، و به این صورت سرعت دسترسی را افزایش میدادند .

تکنولوژی کافی در حال وجود دارد !!

آخرین دیسک سخت 15,000RPM ، ساخت کمپانی Hitachi که با مدل تجاری Ultrastar 15K450 عرضه می شود ، و دارای 450GB ظرفیت بر روی 4 صفحه ( platter ) می باشد و دارای 16 مگابایت Buffer , میانگین latency 2ms و seek time3.6ms ، میتواند سرعت خارج از حد تصور از یک دیسک سخت را به شما ارائه دهد !

عاقلانه است که برای بهره گیری از تمام قدرت Ultrastar 15K450 از آن در کامپیوتر هایی که از آن ها که برای تجزیه و تحیل آماری یا محاسبات چند رشته ای استفاده میشوند ، به کار رود .
+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

مادربورد های مبتنی بر چیپست X58

با نزدیک شدن به زمان معرفی Intel X58 تولید کنندگان مادربورد محصولات خود را به نمایش گذاشته اند . از جمله این تولید کنندگان می توان به Asus و Gigabyte اشاره داشت 

بد نیست نگاهی هم به برد X58 فاکسکان داشته باشیم : Foxconn Renaissance X58 Digital Life

          

                 مادربورد MSI Eclipse بر پایه چیپست X58 هم معرفی شد ..

     

      
اینم از یه First Look که برای مادربرد Asus P6T Deluxe OC palm edition منتشر کرده.

نماهایی از برد و سوکت 1366محتویات جعبه:همینطور که مشاهده میکنین یه وسیله شبیه LCD poster در وسایل همراه این برد دیده میشه با نام OC palm که کاربردهای جالبی داره:همینطور که میبینین همون TweakIT هست به صورت Easy use

خبر بد برای اورکلاکرهای حرفه ای:به خاطر احتمال آسیب رسیدن به CPU استفاده از رمهای با ولتاژ بیشتر از 1.65 توصیه نمیشه.

در ضمن خبری هم از کارت صدای مجزا نیستAsus Rampage II Extreme


P6T WS RevolutionP6T WS ProfessionalBiostar Tpower X58


Biostar T-Power X58

    شرکت ایسوس تماس سری برد ها ی خانواده چیپ X58 معرفی کرده و هم برد فینال تمامی سری ها رو قرار داد

کلاً سری بندی برد ها به این شکل هست :

Deluxe Series
-P6T Deluxe OC Palm
-P6T Deluxe (without OC Palm)

WS Series
-P6T WS Professional
-P6T6 WS Revolution

ROG Series
-Rampage II Extreme

این هم تصاویر :ASUS Rampage II Extreme - First Look

مروري كوتاه به
ASUS Rampage II Extreme

Will Memory With High Voltage Requirements Kill My Core i7 Processor
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

ناگفته‌هايي از منبع تغذيه

مقدمه

حداقل 30 درصد اشکالات و عيوب قطعات سخت‌افزاري، به نوعي مربوط به انتخاب و نصب پاورهاي غير استاندارد و يا عدم تناسب پاور با سخت‌افزار مربوطه مي‌باشد. جالب است که اکثر افراد حاضرند با پرداخت هزينه‌هاي گزاف، نسبت به خريد و يا ارتقاي پردازنده خود اقدام نمايند. درحالي که عدم توجه به تناسب پاور با سخت‌افزار مربوطه که عموما هزينه آن 30 درصد قيمت يک پردازنده روز در بازار مي‌باشد، مي‌تواند در بهترين حالت کارآيي و سرعت پردازنده ايشان را با اختلال مواجه سازد. با توجه به اين مقدمه مختصر، لازم است که در هنگام خريد پاور به موارد ذيل توجه بيشتري داشته باشيم که در ادامه به آن مي‌پردازيم.


1 ـ
تناسب ويرايش پاور با توجه به سخت‌افزار بکار برده شده

در سيستم‌هاي امروزي استفاده از پاورهاي ويرايش ATX 12V V2.0 , 2.01, 2.2 الزامي مي‌باشد. قابليت اصلي اينگونه پاورها در افزايش قدرت شاخه 12 ولت آنها مي‌باشد و در اينگونه ويرايش‌ها، خروجي 12 ولت را در حداقل 2 لاين مجزا ارائه مي‌نمايند. مهمترين دلايل اين مسئله، عدم آسيب مسير عبوري ولتاژ با شدت جريان بالاتر از 18 آمپر و همچنين عدم تاثير گذاري نويز و هارمونيک ايجاد شده از طرف الکتروموتورهاي تغذيه شونده از شاخه اول ولتاژ 12 بر روي شاخه دوم ولتاژ 12 مي‌باشد. همچنين توصيه مي‌شود براي سيستم‌هاي حرفه‌اي جديد، از پاورهاي سري EPS، که قابليت‌هاي ويژه‌اي دارند، استفاده گردد.


2 ـ تناسب توان پاور با توجه به سخت‌افزار بکاربرده شده

عموما اين سوال براي ما پيش آمده که سيستم انتخابي ما چقدر مصرف مي‌کند. قبل از پاسخ به اين سوال، يک اصل را هميشه در نظر داشته باشيد و آن اين است که پاور به عنوان قلب سيستم شما، آخرين انتخاب سخت‌افزاري شما بايد باشد. چرا که نوع قطعات انتخابي شما، نشادن دهنده ميزان مصرف آنها از پاور خواهد بود. عموم سخت‌افزارهاي امروزي، به پاورهايي با توان حقيقي حداقل 400 وات نياز دارند و در مورد سخت‌افزارهاي حرفه‌اي اين رقم به صورت تصاعدي افزايش مي‌يابد. در اين مورد نياز به بحثهاي بيشتري مي‌باشد.


3 ـ توجه به توان واقعي پاور الزامي‌ است

اکثر شرکت‌هاي ايراني و يا واردکننده، پاور 150 تا 200 واتي خود را با درج اعداد و ارقام نجومي ‌بر روي ليبل‌هاي خود ( 500 تا 700 وات ) به بازار عرضه مي‌نمايند و هيچ مرجعي قادر به پيگيري اين موضوع نمي‌باشد. بنابراين توجه به توان واقعي پاور از موارد مهم است.
نکته‌اي ديگر در اين خصوص مسئله‌اي به نام Peak است. Peak يک کلمه کاملا بازاري مي‌باشد که البته توجيه فني هم دارد. مثلا عموم پاورها تا لحظه‌اي که Over Power Protection آنها فعال شود قادرند حدود50 تا70 درصد بالاتر از حد توان واقعي خود را تحمل کنند. آن هم در مدت زماني کمتر از يک دقيقه! ولي اين اصلا و ابدا نبايد براي مصرف کننده ملاک انتخاب باشد. متاسفانه در بازار ايران، اغلب توليدکنندگان بر روي توان Peak مانور مي‌دهند.


4 ـ
تعبيه محافظ‌‌هاي ايمني در مباني ورودي و خروجي پاور الزامي‌ است

وظيفه و هدف از تعبيه محافظ‌هاي ايمني در پاور، جلوگيري از آسيب رساني پاور به سخت‌افزار مي‌باشد. چرا که اين محافظ‌ها هستند که در موارد اضطراري و غير طبيعي که به هر دليلي ممکن است براي يک پاور به وجود بيايد، با عملکرد سريع خود مي‌توانند مانع از آسيب رسيدن به سخت‌افزار گردند.
در زير به نمونه‌هايي از اين محافظ‌ها اشاره شده است :
SHORT CIRCUIT PROTECTION) SCP) : در صورت به وجود آمدن اتصال كوتاه درهر يك از شاخه‌هاي خروجي، منبع تغذيه به صورت خودكار خاموش مي‌شود.
OVER POWER PROTECTION) OPP) : در حدود تعيين شده در استاندارد، در صورت افزايش بارمصرفي خارج از توان حداكثر، منبع تغذيه به صورت خودكار خاموش مي‌شود.
OVER VOLTAGE PROTECTION) OVP) : در حدود تعيين شده در استاندارد، در صورت افزايش ولتاژ در هر يك ازشاخه‌هاي خروجي، منبع تغذيه به صورت خودكار خاموش مي‌شود.
UNDER VOLTAGE PROTECTION) UVP) : در حدود تعيين شده در استاندارد، درصورت کاهش ولتاژ ورودي پاور، منبغ تغذيه به صورت خودکار خاموش مي‌شود.
OVER CURRENT PROTECTION) OCP) : در حدود تعيين شده در استاندارد، در صورت اضافه بار خارج از توان بر روي هر يك از شاخه‌هاي خروجي، منبع تغذيه به صورت خودكار خاموش مي‌شود.


5 ـ
اهميت راندمان در صرفه جويي مصرف انرژي


توجه به راندمان پاور مي‌تواند شما را از پرداخت هزينه اضافي جهت انرژي اتلاف شده، نجات دهد. در بسياري از موارد يک پاور با راندمان بالاي 80 درصد، قادر است هزينه خريد خود را در طول يک تا دوسال اول مصرف، از طريق قبض برق شما جبران نمايد. به صورت عموم، توصيه مي‌شود از پاورهاي با راندمان بالاتر از 70 درصد، استفاده فرماييد. اغلب ما در هنگام تهيه يک محصول الکترونيکي توجه کمي ‌به ميزان مصرف انرژي آن داريم. راندمان يک مبحث مهم در بخش مصرف انرژي مي‌باشد. اگر به تبليغات تلويزيوني که اين روزها پخش مي‌گردد توجه کرده باشيد، برروي اين موضوع در لوازم برقي، لوازم گازسوز و خلاصه هرآنچه که با انرژي سرو کار دارد، مانورهاي زيادي داده مي‌شود. شما وقتي پي به اهميت اين مسئله مي‌بريد که ميزان مصرف انرژي دو محصول يکسان، با دو راندمان مختلف را با يکديگر مقايسه نماييد. ممکن است در بعضي مواقع اختلاف هزينه پرداختي شما بابت انرژي مصرف شده در طول مدت يک سال رقمي ‌معادل يکصد هزار تومان باشد! البته اين مورد، با ميزان ساعات استفاده نمودن شما از آن وسيله هم مرتبط مي‌باشد.
حال بحث را برروي يکي از لوازمي ‌متمرکز مي‌کنيم که راندمان آن در ميزان مصرف انرژي الکتريکي کامپيوتر شما دخيل مي‌باشد. به طور واضح تر سخن بگوييم. شما اگر يک پاور 500 واتي از بازار تهيه نماييد، به منزله آن نمي‌باشد که سيستم شما 500 وات مصرف مي‌نمايد، بلکه اين رقم نشان دهنده مقدار توان خروجي پاور شما در حالت ماکزيموم مصرف آن مي‌باشد. ميزان انرژي مورد مصرف يک سيستم، مرتبط به نوع قطعاتي مي‌باشد که شما برروي سيستم خود نصب نموده‌ايد. مثلا ممکن است شما يک پاور 500 واتي داشته باشيد ولي سيستم شما بيشتر از 300 وات مصرف نکند. در حقيقت ميزان مصرف کامپيوتر شما 300 وات در نظرگرفته مي‌شود. در اينجا مقوله ميزان اتلاف انرژي در جهت تامين 300 وات انرژي مصرفي کامپيوتر شما، اهميت پيدا مي‌کند.
راندمان به صورت کلي، ضريب انرژي ورودي دستگاه به انرژي خروجي دستگاه مي‌باشد. به عنوان مثال ؛ شما يک لامپ 100 واتي را در نظر بگيريد. از 100 وات انرژي که لامپ مصرف مي‌کند، تقريبا 30 وات آن به صورت روشنايي در اختيار ما قرار مي‌گيرد و چيزي در حدود70 وات آن به صورت انرژي گرمايي، تلف مي‌گردد، به عبارتي لامپ مورد نظر داراي 30 درصد راندمان مي‌باشد. اين رقم در مورد پاور ساپلاي سوئيچينگ، عموما بين 60 تا80 درصد ( بسته به نوع طراحي ) متغير مي‌باشد. همانطورکه مستحضريد پاورهاي سوئيچينگ درصدي از انرژي ورودي خود را در طول مسير تا خروجي، به صورت انرژي گرمايي و امواج مغناطيسي ازدست مي‌دهند . اين ميزان اتلاف هرچه کمتر باشد، طبيعتا در مصرف بهينه انرژي و عمر پاور تاثير گذار خواهد بود . مقايسه عملي آن، در مورد دو نمونه پاور 300 واتي با راندمان‌هاي مختلف جالب به نظر مي‌رسد . نمونه پاور 300 واتي اول که راندمان 70 درصدي داشت، در حالت فول لود 95 / 1 آمپر از برق ورودي مصرف مي‌نمود در حالي که نمونه دوم که راندمان 80 درصدي داشت، در حالت فول لود 7 / 1 آمپر از برق ورودي مصرف مي‌نمود ( ولتاژ ورودي در هر دو نمونه 220 ولت در نظر گرفته شده است. ) اين ( عدد 25 / 0 آمپر ) اختلاف مصرف شايد در نگاه اول رقم تعجب برانگيزي نباشد، ولي در صورت مصرف طولاني مدت به رقم چشمگيري تبديل مي‌گردد و تاثيراتش را در قبض برق مصرفي شما نمايان خواهد کرد.
با استفاده از جدول شماره 1 و فرمول ارائه شده در شکل 1، به وضوح تاثير راندمان را در قبض برق مصرفي سه نمونه پاور 500 واتي با راندمان‌هاي مختلف را، ملاحظه مي‌کنيد. اين رقم‌ها شايد شما را مجاب نمايد که در هنگام تهيه پاور، براي راندمان آن اهميت ويژه‌اي قائل شويد، چرا که گاها معادل قيمت خود پاور، مابه التفاوت قبض پرداختي شما در طول يک سال مي‌باشد و شما با انتخاب صحيح خود مي‌توانيد هزينه خريد يک پاور با راندمان بالاي 80 درصد را، از طريق قبض برق خود جبران نماييد! به عنوان يک فرد ايراني، قطعا با در نظر گرفتن موضوع راندمان در هنگام خريد هر نوع کالا، به مجموعه تليد و چرخه انرژي در سطح کشور کمک خواهيد نمود.
شکل 1

جدول 1
 
 

 
ـ نوع فن به کاربرده شده

اگر خواهان يک پاور کم صدا هستيد، توصيه مي‌شود از پاورهايي که يک فن 12 سانتي متري برروي خود دارند، استفاده نماييد. ولي بهترين و مناسب‌ترين روش، جهت تخليه هواي گرم داخل پاور، استفاده از يک فن 8 سانتي يا دوفن 8 سانتي متري، که يکي در جلوي پاور و ديگري در پشت پاور قراردارند، مي‌باشد. بديهي است در اين روش، گرماي داخل پاور بهتر تخليه مي‌گردد و عمر پاور کاهش نمي‌يابد، ولي نقطه ضعف آن ايجاد صدايي بيشتر از يک فن 12 سانتي متري مي‌باشد. در اين قسمت همانطور که در سه شکل 2 و 3 و4 مشاهده خواهيد کرد، به بررسي سه حالت عمومي‌در مبحث کولينگ پاور مي‌پردازيم؛
به شکل 2 دقت نماييد. رنگ آبي، مسير ورودي هوا و رنگ قرمز، مسير خروجي هوا است.شکل 2 : استفاده از فن 12 تا 14 سانتي متري
مزايا:
ـ صداي کمتر در قسمت خروجي هوا از پاور.
معايب:
ـ تامين هواي ورودي از فضاي گرم اطراف پردازنده.
ـ خروجي قسمتي از هواي گرم پاور از شيارهاي پشت پاور و ورود اين هواي گرم به چرخه کولينگ سيستم.
ـ اعمال گرماي پاور به برد PCB و آسيب ديدن برد در دراز مدت.( خصوصا اگر برد داراي قطعات SMD باشد )شکل 3 : استفاده از يک فن 8 سانتي متري
به شکل 3 دقت کنيد، منبع تغذيه با يک فن 8 سانتي‌متري را نشان مي‌دهد. در زير به مزايا و معايب اين نوع اشاره شده است.
مزايا:
ـ کولينگ مناسب هواي گرم محيط داخلي پاور.
ـ جلوگيري از تاثير حرارت پاور بررويPCB
ـ تامين هواي ورودي از خنک‌ترين محيط کيس، يعني قسمت پشت اپتيکال درايوها.
معايب:
ـ صداي بيشتر در مقايسه با نوع اول ( که البته با هوشمند نمودن مدار و تعبيه کنترلر دور فن متناسب با گرماي داخلي پاور، اين مسئله به حداقل مي‌رسد )شکل 4 : استفاده از دو فن 8 سانتي متري در قسمت جلو و پشت پاور
به شکل 4 دقت کنيد، منبع تغذيه با دو فن 8 سانتي متري در قسمت جلو و پشت پاور را نشان مي‌دهد.
مزايا:
ـ با توجه به توان، راندمان و چيدمان قطعات برروي برد پاور، ممکن است يک عدد فن 8 سانتي متري جوابگوي تخليه گرماي داخلي پاور نباشد. در اين صورت بهترين گزينه استفاده از دو فن 8 سانتي متري مي‌باشد که کمک مي‌نمايد تمامي‌ نقاط کور پاور در مسير عبوري هوا قرار گيرد.
ـ عدم تاثيرگذاري حرارت پاور برروي برد PCB
ـ صداي کمتر در مقايسه با يک فن 8 سانتي متري. چرا که فن پشت پاور در داخل سيستم قرار دارد و همچنين حرارت داخلي پاور، پايين تر از مورد دوم مي‌باشد و مدار هوشمند کنترل دور فن، عموما در حالت حداقل قرار مي‌گيرد.
معايب:
ـ
در عمل هيچ نوع مشکلي در اين روش وجود ندارد.
بحث نهايي:تمامي‌ موارد فوق را در کنار اين مسئله قرار دهيد که حداقل 50 تا 60 درصد مصرف کنندگان پاور، اهميتي براي مبحث مهم کولينگ سيستم خود قائل نمي‌شوند و عموما وظيفه تخليه هواي گرم سيستم خود را بر دوش پاور قرار مي‌دهند. همچنين تمامي‌ موارد فوق را در کنار اين مسئله قرار دهيد که، مهم تخليه گرماي خود پاور به بهترين شکل ممکن است، چرا که اگر پاور شما در مبحث کولينگ دچار ضعف شود، عملا سلامت سيستم شما به خطر خواهد افتاد.


7 ـ عمر مفيد پاور

همانطور که مي‌دانيد، براي هر وسيله الکترونيکي، ميانگين ساعت کارکرد در شرايط استاندارد در نظر گرفته مي‌شود. در مورد پاور، نيز اين قضيه بنابر طراحي و کيفيت قطعات داخلي آنها، مابين 20000 تا 120000 ساعت تخمين زده مي‌شود. اين مورد با قيمت پرداختي شما در هنگام خريد، رابطه‌اي مستقيم دارد. يعني اگر شما يک پاور580 وات با MTBF : 100,000Hrs خريد نماييد، ممکن است بابت آن مبلغ 80 هزار تومان بپردازيد، ولي بابت يک پاور 580 وات با MTBF : 50,000Hrs مبلغي معادل 50 هزار تومان هزينه نماييد. بديهي است که به نفع ما مي‌باشد که يک پاور با MTBF بالاتر را خريداري نماييم، چرا که به ازاي 30 هزار تومان مابه التفاوت، آن پاور دو برابر عمر خواهد نمود. ( البته در شرايط کاري برابر )


8 ـ
نويز و ريپل خروجي پاور

يکي ديگر از مواردي که بر کارآيي و عمر قطعات کامپيوتر شما اثر گذار مي‌باشد، ميزان نويز و ريپل خروجي پاور مي‌باشد. هرچه دامنه اين نويز و ريپل بسته‌تر و محدودتر باشد، آسيب‌پذيري قطعات کاهش مي‌يابد و کارآيي سيستم شما تثبيت مي‌گردد. توصيه مي‌گردد از پاورهايي استفاده نماييد که ميزان نويز و ريپل آنها در کليه خروجي‌هاي مثبت، کمتر از 150 ميلي ولت در حالت Peak to Pea) kPP) باشد.


9 ـ
PFC و تاثيرات آن بر هارمونيک

همانطور که مي‌دانيد، هارمونيک‌ها، تاثيرات بسيار مخربي بر کارآيي پاور خواهد گذاشت. هارمونيك‌ها عموما توسط بارهاي غير خطي بوجود مي‌آيند كه از برق شهر جريان‌هايي با راندمان بالا مي‌كشند بارهاي حاوي يكسو كننده‌هاي كنترل شده، منابع تغذيه Switching به ويژه ماشين‌هاي الكتريكي را مي‌توان به عنوان منابع ايجاد اين نوع تاثير نام برد. براي مثال مي‌توان به كامپيوترها، دستگاه‌هاي فتوكپي، پرينترهاي ليزري و موتورهاي دوار با سرعت متغير اشاره كرد. هارمونيك‌ها باعث افزايش نامناسب جريان مي‌شوند و اين افزايش اثر خود را در دماهاي بالا نشان داده و باعث خرابي اجزاء تشكيل دهنده پاور و افزايش حرارت داخلي آن مي‌گردد. وظيفه PFC ( تعريف PFC در ادامه همين مقاله توضيح داده شده ) ايجاد محدوديت هارمونيکي در مباني ورودي ولتاژ و همچنين جلوگيري از خروج هارمونيک‌هاي ايجاد شده توسط خود پاور مي‌باشد. غالبا PFC به سه روش اعمال مي‌گردد:

Passive : که صرفا با قرارگرفتن سلفي پر قدرت ( منظور اين است که قطر رشته‌هاي سيمي ‌بالا بوده که از هدر رفتن انرژي و ايجاد مقاومت در مسير جلوگيري به عمل آيد ) در يک لاين ورودي از ورود و خروج هارمونيک‌ها جلوگيري به عمل مي‌آورد. همانطور که اشاره شد بدليل قطر بالاي سيم‌ها امکان نصب سلف Passive بر روي پاورهاي پر قدرت‌تر از 430 وات امکان پذير نمي‌باشد. چرا که ابعاد اين سلف به طور تصاعدي افزايش مي‌يابد و ممکن است براي يک پاور 480 واتي هم اندازه خود پاورشود. اين ابتدايي‌ترين روش مهار هارمونيک مي‌باشد.
Active: دراين تکنولوژي هارمونيک توسط يک مدار الکترونيکي، نه تنها مهار مي‌شود بلکه تبديل به انرژي کاري در دامنه فرکانس تعيين شده پاور، مي‌گردد که خود به نوعي موجبات کاهش مصرف انرژي را به دنبال خواهد داشت.
Auto Active : همانطور که از اسمش پيداست هرگاه که‌ هارمونيک‌ها خارج از استاندارد تعيين شده باشند، درگيرمي‌شود. از نکات مثبت اين روش کاهش حرارت‌هاي ناشي از کارکرد مدار PFC مي‌باشد.
پيشنهاد مي‌شود از PFC با روش اجرايي Active يا Auto Active استفاده نماييد. چرا که طبق تجربه، روش Passive PFC در ايران نمي‌تواند به درستي عمل نمايد و برعکس موارد تئوري عنوان شده، موجب افزايش حرارت کلي داخل پاور مي‌گردد!
 

 
گارانتي و خدمات پشتيباني

متاسفانه کاربران به دليل اشتياق اوليه خريد ( در مورد هر نوع کالا ) ، به مقوله گارانتي و نوع خدمات ارائه شده از سوي ارائه کننده کالا، توجهي ندارند. ولي پس از گذشت مدت زماني و برخورد با اولين اشکال در کالاي خريداري شده تازه به اهميت گارانتي آن پي مي‌برند. هر وسيله الکترونيکي، مکانيکي و ... مي‌تواند در طي پروسه مواد اوليه، توليد، کنترل کيفيت، بسته بندي، عرضه و حمل و نقل دچار آسيب فني و يا ظاهري گردد. همانطور که مي‌دانيد مقوله گارانتي در ايران، به درستي تعريف و اجرا نمي‌شود . ولي با اين حال مي‌توان در هنگام خريد پاور، با تحقيق از سطح بازار و دوستاني که در زمينه سخت‌افزار فعاليت دارند، با نام شرکت‌هايي که سابقه مثبتي در زمينه گارانتي دارند آشنا خواهيد شد. به طور معمول نگاه اغلب شرکت‌هاي ايراني به مقوله گارانتي و خدمات سرويس، يک نگاه صرفا هزينه‌اي مي‌باشد. ولي يک شرکت معتبر مي‌تواند با خدمات سرويس صحيح، مشتري خود را راضي نگاه دارد و از آن به عنوان عاملي مثبت در تبليغات و فروش خود استفاده نمايد. در اين شرايط نه تنها گارانتي يک عامل هزينه بر محسوب نمي‌شود بلکه خود تبديل به عاملي در جهت ارتقاء سطح فروش مي‌گردد و به نوعي هزينه‌هاي خود را جبران مي‌نمايد.


آشنايي با استانداردهاي کيفي منابع تغذيه

همانطورکه مي‌دانيد استانداردهاي کيفي منبع تغذيه در سه گروه و به شرح ذيل مي‌باشند:
1 ـ کارآيي ( Performance )‌ بند IEC / EN61204
2 ـ ايمني ( Safety ) بند IEC / 60950
3 ـ سازگاري الکترومغناطِيسي Electro Magnetic Compatibly ) EMC که خود در چند گروه تقسيم گرديده است:
EN / 55022 : تشعشعات الکترو مغناطيس
EN / 55024 : مصونيت کاربر
IEC/61000-4-2 ESD : بررسي مصونيت در برابر تخليه بار و الکتريسيته ساکن
IEC / 61000-4-3 : بررسي مصونيت در برابر تشعشعات
IEC / 61000-4-4 : بررسي مصونيت در برابر سيگنال گذاري هاي شديد
IEC / 61000-4-5 : بررسي مصونيت در برابر رعد و برق
IEC / 61000-4-6 : بررسي مصونيت در برابر تشعشعات هدايت شده
IEC / 61000-4-8 : بررسي مصونيت در برابر ميدان هاي مغناطيسي ايجاد شده
IEC / 61000-4-11 : بررسي مصونيت در برابر نوسانات برق و يا قطع کامل برق ورودي ( Surge ~ Down )
IEC / 61000-3-3 : فيليکر استاندارد
IEC / 61000-3-2 : هارمونيک و اثرات متقابل
ـ جلوگيري از ورود هارمونيک‌هاي اضافي فرکانس در بخش ورودي .
ـ جلوگيري از خروج هارمونيک‌ها در بخش ورودي .

در اين رابطه شما را با مختصري از موارد تست فني يک منبع تغذيه با توضيحات محدود که اميدواريم براي عموم خوانندگان محترم قابل استفاده باشد، آشنا مي‌نماييم.
MTBF TEST
مطابق با استاندارد، طراحي مدار، كيفيت قطعات داخلي، راندمان و دور فن به گونه‌اي باشد كه باعث بالا رفتن عمر مفيد منبع تغذيه گردد . در اين تست ميزان عمر پاور در شرايط استاندارد تخمين زده مي‌شود.

EMC TEST
مطابق با استاندارد، منبع تغذيه داراي ضربه گير ورودي و لاين فيلتربه همراه خازن هاي X و Yبا علامت درج شده استاندارد باشد .

BURN IN TEST
در اين تست پاور را در شرايط تعيين شده محيطي استاندارد، از جمله رطوبت، دما و ميزان بار مشخصي قرار مي‌دهند و آزمون را انجام مي‌دهند.

LOW NOISE
نويز به وجود آمده در کليه خروجي ها، از محدوده مجاز تعيين شده دراستاندارد، تجاوز ننمايد، كه اين مورد در كارايي رايانه و همچنين بالا رفتن عمر مفيد قطعات متصل به منبع تغذيه تاثير بسيار زيادي دارد .

SILENT PSU
طراحي مدار به گونه‌اي باشدكه دوران فن ها، متناسب با حرارت داخلي، تغيير يابد و ازفن‌هاي استاندارد ( شکل پره‌ها و بالانس حرکتي ) با نويز صوتي پايين استفاده شود. اين مورد باعث پايين آمدن نويزصوتي و بالا رفتن عمر مفيد فن پاور مي‌گردد .

HI-POT TEST
در حدود تعيين شده در استاندارد، در صورت افزايش ناگهاني ولتاژ در ورودي، منبع تغذيه دچار آسيب جدي نشود .

THERMINAL EARTH
مطابق با استاندارد، منبع تغذيه داراي ترمينال تخليه بار الکتريکي و همچنين درج علامت مربوطه بر روي بدنه داخلي باشد .

PCB FIRE TEST
مطابق استاندارد آتش سوزي، برد اصلي منبع تغذيه داراي کليه موارد و نکات ايمني لحاظ شده در استاندارد آتش سوزي باشد .

HOLD UP TIME
مدت زماني كه به طول مي‌انجامد تا ولتاژ+5V پس از وقفه انرژي در ورودي، از مرز 90 % مقدار اوليه خود پايين تر بيايد، مطابق با استاندارد باشد .

POWER GOOD TIME
مدت زماني كه به طول مي‌انجامد تا ولتاژ +5V پس از روشن شدن منبع تغذيه، از مرز 95 % مقدار اوليه خود عبور كند، ‌مطابق با استاندارد باشد .

SHORT CIRCUIT PROTECTION
در صورت به وجود آمدن اتصال كوتاه در هر يك از شاخه‌هاي خروجي، منبع تغذيه به صورت خودكار خاموش شود .

OVER POWER PROTECTION
در حدود تعيين شده در استاندارد، در صورت افزايش بار مصرفي خارج از توان حداكثر، منبع تغذيه به صورت خودكار خاموش شود.

OVER VOLTAGE PROTECTION
در حدود تعيين شده در استاندارد، در صورت افزايش ولتاژ در هر يك از شاخه‌هاي خروجي، منبع تغذيه به صورت خودكار خاموش شود .

UNDER VOLTAGE PROTECTION
درحدود تعيين شده در استاندارد، درصورت کاهش ولتاژ ورودي پاور، منبغ تغذيه به صورت خودکار خاموش شود .

OVER CURRENT PROTECTION
در حدود تعيين شده در استاندارد، در صورت اضافه بار خارج از توان بر روي هر يك از شاخه‌هاي خروجي، منبع تغذيه به صورت خودكار خاموش شود .

SCAN DISC FREE PROTECTION
مطابق استاندارد و جهت جلوگيري از آسيب اطلاعات، مدت زماني كه منبع تغذيه پس از دستور SHUT DOWN به طور كامل خاموش مي‌شود، بيشتر از 2ms به طول انجامد، تا از اجراي SCAN DISKپس از راه اندازي مجدد سيستم عامل جلوگيري شود. ( PS – OFF # > 2ms )

POWER FACTOR CORRECTION يا PFC
درحدودتعيين شده دراستاندارد، ميزان هارمونيک ها در بخش ورودي، توسط مدار PFC تصحيح شود .

STABLE REGULATION
مطابق استاندارد، ولتاژ در شاخه‌هاي خروجي +3.3V ، +5V ، +12V حد اکثر + % 5 تا - % 5 ( مثبت و منفي % 5 ) و در ولتاژ خروجي شاخه‌هاي -5V و -12V حداکثر + % 10 تا - % 10 نوسان داشته باشد .

CREEPAGE DISTANCE
مطابق استاندارد، قطعات داخلي و فواصل ما بين آنها، براساس جريان خزشي، عايق كاري شده باشد كه اين مورد باعث کاهش نويز خروجي، جلوگيري از آسيب ديدگي مدار پاور و يا ساير قطعات جانبي مي‌گردد .

INTERACTION & CROSS REGULATION
مطابق استاندارد، با اعمال بار متقابل بر روي هر يك از خروجي‌ها، تغيير ولتاژ ساير خطوط در گستره معين و هماهنگ با سخت‌افزار به كاربرده شده باشد. اين مورد در سال‌هاي اخير با توجه به تغييرات مكرر تكنولوژي به طور مرتب رو به تغيير بوده و عدم رعايت آن باعث بروز مشكلات اساسي گرديده است .

CONDUCTED EMI
در صورتي كه منبع تغذيه به فيلترهاي مناسب ورودي و خروجي مجهز باشد، تداخل فركانس‌هاي راديويي بر روي پايانه‌هاي ورودي و خروجي، بايد در محدوده مجاز تعيين شده در استاندارد باشد .

RADIATED EMI
مطابق با استاندارد، تشعشعات مغناطيسي كه از داخل منبع تغذيه به بيرون و بالعكس درجريان است، باعث بروز مشكل دركاركرد منبع تغذيه و نيز ساير وسايل الكترونيكي مجاور آن نگردد .

ESD PERSONNAL
مطابق استاندارد، درصورت باردار شدن بدن كاربر به الكتريسيته ساكن و تماس كاربر با منبع تغذيه، مشكلي در كاكرد منبع تغذيه و متقابلا سيستم مورد استفاده به وجود نيايد .

روش‌هاي اصولي تست ابتدايي يک منبع تغذيه
اگر قصد تست معمول و پيش پا افتاده از يک پاور را داريد، موارد ذيل را در نظر داشته باشيد:
 
 
اتصال کوتاه کابل سبز رنگ PS / ON ( رنگ سبز فقط بر روي کانکتور 24 پين پاور معروف به Main Connector مشاهده مي‌شود ) با هر يک از خروجي هاي مشکي رنگ پاور. در اين مورد توجه داشته باشيد که پاورهاي جديد با ويرايش2.01 به بالا در زمينه PS / ON خود بسيار حساسند. چرا که سيگنال ارسال شده توسط Main متناسب با استانداردTTL و طراحي عمومي ‌در اين گونه پاورها مي‌باشد. پس تکرار اين روش به کرات و اتصال طولاني مدت دو کابل، موجب آسيب ديدگي بخش PS / ON پاور مي‌گردد.
2 ـ حتما در نظر داشته باشيد جهت دستيابي به ولتاژ مورد نظر در خروجي يک پاور ساپلاي سوييچينگ، حتما نياز به تعريف حداقل بار ( Low Load ) براي خروجي هاي اصلي پاور خود داريد. همانطور که مستحضريد کليه خروجي‌ها در مدار PWM ( Puls Whidh Modutation ) تحت کنترل و نيازمند بالانس مي‌باشند و مجبور به رعايت اين اصل مهم مي‌باشيد. به طور معمول مي‌توان اشاره داشت که براي خروجي 12+ پاور حداقل نياز به اعمال بار 1 تا 2 آمپر و براي خروجي 5+ پاور نياز به اعمال بار حداقل 3 تا 5 آمپر داريد. همانطور که قبلا اشاره شد خروجي 3 / 3 + و 5+ پاور از يک منشاء واحد مي‌باشند و نياز به اعمال بار در اين تست ابتدايي بر روي شاخه 3 / 3 + نمي‌باشد. در مورد شاخه‌هاي ولتاژ منفي هم همينطور است. در مورد شاخه مجزاي 5+ استندباي هم نياز به اعمال بار نمي‌باشد. چرا که اين شاخه تنها شاخه مجزا و اصلي پاور مي‌باشد که نياز به اعمال بار Low Load ندارد و رقم اعمال بار حداقل آن بسيار ناچيز و در حد صفر مي‌باشد.
3 ـ جهت دريافت ولتاژ هر شاخه مي‌توانيد از ولت مترهاي معمولي استفاده کنيد. بدين صورت که اول حداقل بارها را اعمال نماييد. سپس پروب مشکي رنگ ولت متر را داخل يکي از کانکتورهاي خروجي مشکي پاور قرار دهيد ( اين پروب مشکي را تا تست آخرين ولتاژ دست نزنيد، چرا که تمام کابل‌هاي مشکي خروجي، گراند پاور و از يک نقطه ـ به طور معمول ـ منشعب مي‌باشند ) . در مرحله بعد PS / ON را فعال نماييد و بلا فاصله پروب قرمز رنگ ولت متر را بر روي همه خروجي‌ها و بنا به رنگ آنها قرار دهيد. توجه داشته باشيد که رنگ زرد معرف خروجي 12+ رنگ قرمز خروجي 5+ رنگ نارنجي خروجي 3 / 3 + رنگ سفيد خروجي 5- رنگ آبي خروجي 12- رنگ بنفش خروجي 5+ استندباي مي‌باشند. ( حتما خروجي 5+ ولت استند باي چک شود چرا که اغلب مشاهده مي‌شود اين خروجي مهم، جهت تست از قلم مي‌افتد ).

نکته : خروجي سفيد رنگ پاورها ( 5- ولت ) مربوط به تغذيه کارت‌هاي ISA و مادربردهاي قديمي‌مي‌باشد. مطابق استاندارد جديد ATX توليدکنندگان پاور مي‌توانند اين خروجي را از محصول خود حذف نمايند. در نظر داشته باشيد اگر براي مادربرد قديمي خود پاور تهيه مي‌کنيد، حتما از وجود اين خروجي ( 5- ولت که سفيدرنگ مي‌باشد ) بر روي آن مطمئن شويد .

4 ـ بحث مهم در اين روش چگونگي تشخيص ولتاژ مناسب مي‌باشد. به عبارت ديگر براي هر ولتاژ مثبت در خروجي پاور، دامنه کاري مشخص 5 - / + در صد و براي ولتاژ منفي دامنه کاري 10- / + درصد در نظر گرفته شده است . طبيعي است که هرچه ولتاژ به دست آمده به ولتاژ حقيقي نزديک‌تر باشد، پاور شما صحيح تر عمل مي‌نمايد. به دامنه‌هاي کاري خروجي‌هاي پاور مطابق استاندارد ذيل توجه داشته باشيد:
---------- +12 ولت خروجي پاور در محدوده 60 / 12 + و 40 / 11+ مجاز مي‌باشد.
---------- +5 ولت خروجي پاور در محدوده 25 / 5+ و 75 / 4+ مجاز مي‌باشد.
---------- +3.3 ولت خروجي پاور در محدوده 46 / 3+ و 14 / 3+ مجاز مي‌باشد.
---------- +5 ولت استند باي خروجي پاور در محدوده 25 / 5+ و 75 / 4+ مجاز مي‌باشد.
---------- -12 ولت خروجي پاور در محدوده 80 / 10- و20 / 13- مجاز مي‌باشد.
---------- ‌‌-5 ولت خروجي پاور در محدوده 50 / 4- و 50 / 5- مجاز مي‌باشد.
توجه داشته باشيد که محافظ OVP تعبيه شده در پاورهاي استاندارد، به طور اتوماتيک ولتاژ خارج از محدوده پاور را قطع مي‌نمايد و پاور را خاموش مي‌کند. اين نکته توجه شما را به اهميت وجود محافظ‌هاي خروجي و ورودي پاور استاندارد جلب مي‌نمايد
5- توجه کافي به کارکرد فن پاور خود داشته باشيد . هرگونه کند چرخيدن فن و صداي اضافي فن پاور مي‌تواند در دراز مدت بر کارکرد پاور شما تاثيرات منفي بگذارد.
6- در بسياري موارد مي‌توانيد از پشت شيارهاي پاور، خازن‌هاي الکتروليت خروجي را ملاحظه فرماييد. چرا که در صورت نشتي آنها ( بادکردن )، معمولا شما از اين طريق تست متوجه اشکال نخواهيد شد . پس به آن توجه کافي داشته باشيد.
7- به تغيير رنگ کانکتورهاي خروجي پاور توجه کافي داشته باشيد. در بسياري موارد مشاهده شده است که با جريان کشيدن زياد از يک خروجي خاص رنگ کانکتور تغيير و متمايل به قهوه‌اي مي‌گردد . اين موضوع هشداري در جهت چک نمودن سخت‌افزار و پاور شما توسط تجهيزات مختص خود مي‌باشد .شکل 5 : نمونه‌اي از يک تستر معمولي پاور را نشان مي‌دهد.
اين اصل مهم را فراموش ننماييد که حتي در صورت جواب مثبت پاور از مراحل تست معمولي، احتمال وجود خطا در پاور شما تا 50 درصد ناقص مي‌باشد. به عبارت ديگر تايمينگ‌ها، فرکانس‌ها، محافظ‌ها و.... از قلم افتاده‌اند، که در صورت وجود مشکل در هرکدام، به تنهايي دردسرهاي زيادي را براي شما ايجاد خواهد نمود.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

غول 820 میلیون ترانزیستوری !

اینتل مشخصات دیگری از پردازنده چهار هسته ای Penryn که برای سرور ها عرضه می شود ، فاش کرد .


چندی پیش اینتل اطلاعاتی از پردازنده Penryn را فاش کرد که از مهم ترین آن ها به می توان به تعداد 820 میلیون ترانزیستوری این پردازنده چهارهسته که برای سرور ها عرضه می شود اشاره کرد . این پردازنده با سرعت فوق العاده و 12 مگابایت کش می تواند رقیب سر سختی برای پردازنده های Barcelona باشد .
از دیگر مشخصات جالب این پردازنده اندازه die 107 میلی متر آن نسبت به پردازنده های هم نوع خود است چراکه پردازنده Intel Xeon ( با هسته Clovertown ) دارای die 143 میلی متر مربعی و Barcelona دارای die 283 میلی متر مربعی است .
Penryn پردازنده بسیار قدرتمند و پیشرفته با تکنولوژی ساخت 45 نانومتری می باشد که نسبت به رقیب اصلی خود یعنی Barcelonaکه دارای 8 مگابایت کش و تکنولوژی ساخت 65 نانومتری می باشد برتری ظاهری دارد . اما باید در عمل دید این برتری ظاهری به برتری کاملف تبدیل خواهد شد یا خیر .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

مذاکرات اینتل و مایکروسافت بر سر بهینه سازی ویندوز Seven

یکی از چالشهای مایکروسافت هنگام طراحی نرم افزار پشتیبانی آن از طیف وسیعی از پیکربندی های سخت افزاری است. مخصوصا در هنگام طراحی سیستم عامل. و به همین دلیل است که مایکروسافت در این پروسه همکاری نزدیکی با شرکای سخت افزاری خود در طول توسعه ویندوز 7 دارد.اینتل به عنوان بزرگ ترین تولید کننده چیپ های کامپیوتری نقش مهمی در این همکاری برای بهینه سازی ویندوز جدید با چیپ های خود دارد تا سیستم عامل جدید به خوبی روی پردازنده های این شرکت اجرا شود.


Joakim Lialias بر روی وبلاگ Partner blog در رابطه با برخی از این بهینه سازی ها چنین توضیح می دهد: "مایکروسافت ویژگی جدیدی تحت عنوان " SMT parking " را تکمیل کرده که پشتیبانی های بیشتری برای زمان بندی ویندوز 7 برای تکنولوژی Hyper-threading اینتل فراهم می کند که باعث می شود راندمان Hyper-threading در پردازنده های چند هسته ای این شرکت نیز افزایش یابد. این ویژگی کاربر را مقدور می سازد تا حداکثر بهره را از پردازشهای multi-tasking ببرند. "


وی همچنین ادامه داد: "اینتل و مایکروسافت مشترکا مدت زمان پروسه های boot/shutdown/sleep/resume را برای بهینه سازی درایورهای اینتل و بایوس در پلتفورم اینتل در ویندوز 7 تحلیل و بررسی نمودند".


او نیز ادامه داد: " هدف هر دو طرف فراهم نمودن بالاترین واکنش و زمان پاسخدهی به این محاسبات است همچنین هدف کلیدی دیگر از این همکاری بهینه سازی درایوهای SSD با ویندوز 7 است".
 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

دستیابی به حداکثر دمای GPU فقط در 15 دقیقه!! (قابل توجه اورکلاکرها !)


مقدمه :

همان طور که می دونید در حال حاضر به دلیل سنگین بودن بازی های رایانه ای امروزی خیلی از Gamer ها یا همون به

اصطلاح خودمون بازی خورها !! اقدام به اورکلاک کردن کارت گرافیکی خودشون میکنن ، (حتی کارت های قدرمتند) .

اورکلاک هم اگر به صورت فنی و حساب شده انجام بشه میتونه یه راه مفید و باصرفه بای رسیدن به Performace

بهتر بشه . ( مطمئن باشید اگر حساب شده باشه هیچ مشکلی پیش نمیاد . )

متاسفانه خیلی از دوستان به صورت خیلی ناشیانه و بدون در نظر گرفتن دمای مجاز و........ اقدام به بالا بردن کلاکها

به صورتی که فقط کارت stable بمونه میکنن ! 


در صورتی که عواقب احتمالی که در دراز مدت به دلیل بالا بودن دما GPU و Memory براشون پیش خواهد اومد رو اصلآ در نظر نمیگیرن .

در این پست قصد دارم تا به صورت خیلی ساده و حساب شده به حل این مشکل بپردازیم  .

شما برای پی بردن به حداکثر دمای VGA خودتون می تونید از خیلی از بازی ها و یا برنامه های TEST کارت گرافیک

مثل 3D MARK یا ....... استفاده کنید . اما تجربه نشون داده چون در این گونهAPP ها فرآیند PROCESS بین GPU و

CPU تقسیم میشه ، از اون گذشته چون هر لحظه فرآیند ایجاد FRAME ها تغییر میکنه و معمولآ بعضی مواقع FPS

بنا به دلایل عدیده تغییر میکنه سایه زن ها و SP ها همیشه در حال LOAD 100% نیستند . از اون گذشته شاید

رسیدن به حداکثر دما GPU خیلی طول بکشه ( بیشتر 1 ساعت ) و ................ .

از جمله برنامه های معروف در همین زمینه که در حال حاضر خیلی از سایت های سخت افزاری برای تست

Max GPU TEMP از این برنامه استفاده میکنن ، ATI Tool هست ، که خیلی از شما دوستان از دیرباز باهاش آشنا

هستید .

آخرین نسخه این برنامه ( 0.27 ) رو میتونید از لینک زیر با حجم 1.4MB دانلود کنید :

از این برنامه می تونید :

1- برای اورکلاک کردن کارت خودتون .

2 - برای تست STABLE بودن VGA !

3 - برای به دست آوردن حداکثر دمای GPU و غیره استفاده کنید .

ضمنآ این برنامه خیلی از VGA های nVIDIA و ATI رو ساپورت میکنه . 

اصل موضوع :

در مورد اور کلاک که قبلآ خیلی بحث شده و خیلی از برنامه مثل RIVA TUNER و مشابه برای این کار وجود داره .

ولی در مورد به دست آوردن حداکثر دمای GPU این برنامه یه خصوصیت خیلی خوب داره و اون هم اینه که چون این

برنامه برای تست از یه TRACK آماده رندر استفاده میکنه که پر از VERTEX هست و فرآیند PROCESS به صورت LOOP

بدون وقفه تکرار میشه خیلی زود ( 10 الی 15 دقیقه ) میتونه اصطلاحآ اشک کارت شما رو دربیاره !! آموزش و نکات در حین تست :

پس از دانلود و نصب برنامه با انتخاب قسمت Show 3D View می تونید پس از حدودآ 10 الی 15 دقیقه که Track

رندر شد حداکثر دمای GPU خودتون رو مشاهده کنید .
نکته مهم : دقت داشته باشید که پنجره ای که TRACK توش در حال رندر

شدن هست طی این 10 الی 15 دقیقه باید بین پنجره های دیگه High light شده باشه ! ضمنآ از هر کار دیگه حتی

حرکت دادن موس هم در این فاصله زمانی پرهیز کنید .

همچنین از این برنامه میتونید برای تست STABLE بودن کارت خودتون استفاده کنید  چون اگه کارت STABLE

نباشه Render متوقف میشه و شما یه صفحه برفکی رو میبینید! مثل شکل زیر :


اما تحلیل نتیجه به دست آمده :


همان طور که از ظاهر برنامه معلومه می بینید که حداکثر دما رو 95 درجه انتخاب کرده .

ولی دمای ایدآل برای سیلیکون به کار رفته در GPU های نسل جدید بین 50 تا 80 درجه هست ! البته تا 90 درجه هم

مشکلی پیش نمیاد ولی بالای 90 درجه اصلآ توصیه نمیشه !! 

البته این اصل رو در اورکلاک همیشه در نظرتون داشته باشید :


هر 10 درجه افزایش دما میتونه عمر کارت شما رو 50 درصد کاهش بده ! و هر 10 درجه کاهش دما میتونه
به عمر کارت شما 100 درصد اضافه کنه .


پس به شما دوستان توصیه میکنم با توجه به مطالبی که گفته شد بهتره در تنظیم کردن کلاک ها بیشتر دقت کنید .

ضمنآ خیلی از دوستان معتقد هستند که اگر فقط فرکانس Memory رو افزایش بدن دمای GPU افزایش پیدا نمیکنه !

در صورتی که کاملآ اشتباه فکر میکنن ! افزایش فرکانس مموری به صورت غیر مستقیم باعث افزایش دمای GPU هم

میشه ! مخصوصآ اگر هر دوشون زیر یک سینک قرار گرفته باشن .
نکات قابل توجه برای دوستان :

1 - از اورکلاک کردن بیشتر از 20 درصد در مورد VGA های سایلنت ( بدون فن ) به شدت بپرهیزید !  چون در این

گونه کارت ها افزایش دما چون فنی در کار نیست خیلی زیاده ( بهتره از فن استفاده بشه ) .

2 - مطمئن باشد تو هیچ بازی یا APP دیگه ای دمای کارتتون از دمایی که این برنامه مشخص میکنه بیشتر نمیشه !

3 - باز هم تاکید میکنم که در حین تست باید پنجره در حال رندر شدن high light شده باشه !!دانلود :
ATI Tool 0.27
RIVA TUNER 2.10
+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

اصطلاحات شبكه های كامپیوتری

امروزه اهمیت شبكه های رایانه بر هیچ كس پوشیده نیست . با توجه به مزیت های مختلف آنها (كاهش هزینه ، صرفه جویی در وقت ، حذف محدودیت های جغرافیایی و ...) ، شاهد پیشرفت روزافزون این شاخه علمی می شویم .که اگر دیر بجنبیم از قافله عقب می مانیم ، به همین دلیل در این مقاله به توضیح اصطلاحات مربوط به شبكه های كامپیوتری پرداخته ایم .


● ( DTE ( Data Terminal Equipment :

منبع و گیرنده داده ها را در شبكه های رایانه ای DTE می گویند .

● ( DCE ( Data Communication Equipment :

تجهیزاتی كه مشخصات الكتریكی داده ها را با مشخصات كانال داده ها تطبیق می دهد مانند مودم .

● (B.W ( Band width :

پهنای باند یا محدوده ای كه در آن امواج آنالوگ بدون هیچ افتی حركت می كنند .

Noise :

نویز یا پارازیت به امواج الكتریكی مزاحم می گویند كه موجب اختلال در انتقال داده ها می شود .

Bps :

سرعت انتقال داده ها یا بیت در ثانیه.

Network : ‌

شبكه .

Share :

به اشتراك گذاری داده ها و منابع سخت افزاری برای استفاده همه كامپیوتر های موجود در شبكه .

Time Sharing :

نوعی شبكه در قدیم كه از یك Main Frame به عنوان سرور استفاده می كردند .

● ( LAN ( Local area network :

شبكه های محلی و كوچك .

● ( MAN ( Metropolition area network :

شبكه های شهری .

● ( WAN ( Wide area network :

شبكه های گسترده همانند اینترنت .

Node :

به هر كامپیوتر وصل به شبكه Node یا گره می گویند .

Server :

سرویس دهنده .

Client :

سرویس گیرنده .

Peer - to - Peer :

شبكه های نظیر به نظیر كه در آن هر كامپیوتری هم سرویس دهنده هست و هم سرویس گیرنده ) .

Server – Based :

شبكه های بر اساس سرویس دهنده كه در آن یك یا چند كامپیوتر فقط سرویس دهنده و بقیه كامپیوتر ها سرویس گیرنده هستند .

Topology :

توپولوژی به طرح فیزیكی شبكه و نحوه آرایش رایانه ها در كنار یكدیگر می گویند .

BUS :

توپولوژی خطی كه در آن رایانه ها در یك خط به هم وصل می شوند . در این توپولوژی رایانه اول و آخر به هم وصل نیستند .

Ring :

توپولوژی حلقوی كه بصورت یك دایره رایانه ها به هم وصلند و در این توپولوژی رایانه اول و آخر به هم وصلند .

STAR :

توپولوژی ستاره ای كه در آن از یك هاب به عنوان قطعه مركزی استفاده می شود . و رایانه ها به آن وصل می شوند .

Collision :

برخورد یا لرزش سیگنال ها .

NIC :

كارت شبكه .

‍Coaxial :

نوعی كابل كه به كابل های هم محور معروف است و دو نوع دارد ، و در برپایی شبكه ها به كار می رود . و دارای سرعت ۱۰ مگابیت در ثانیه است .

TP ( Twisted Pair :

كابل های زوج به هم تابیده هستند و دو نوع دارند ، و در برپایی شبكه ها به كار می رود . و حداكثر دارای سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است .

Fiber Optic :

كابل فیبر نوری كه در برپایی شبكه ها به كار می رود و سرعت بسیار بالایی ( بیش از ۱ گیگا بیت در ثانیه ) دارد.

Thinnet :

كابا كواكسیال ( هم محور ) نازك با پشتیبانی ۱۸۵ متر بدون تقویت كننده .

Thiknet :

كابا كواكسیال ( هم محور ) ضخیم با پشتیبانی ۵۰۰ متر بدون تقویت كننده .

● (UTP ( Unshielded T.P :

نوعی كابل زوج به هم تابیده بدون حفاظ كه شامل پنج رده می باشند .

●( STP ( Shielded T.P :

نوعی كابل زوج به هم تابیده دارای حفاظ می باشد .

Rack :

در شبكه های T.P. بزرگ برای جلوگیری از اشغال فضای زیاد توسط كابل ها مورد استفاده قرار می گیرد .

Patch panel :

دستگاهی كه بین هاب و كابل قرار می گیرد .

RJ-۴۵ :

فیش های مربوط به كابل های T.P. هستند .

IRQ :‌

وقفه .

Base I/O Port :

آدرس پایه ورودی و خروجی .

Base Memory :

آدرس پایه حافظه .

Boot ROM :

قطعه ای برای بالا آوردن شبكه هایی كه در آن هیچگونه دیسكی برای بالا آوردن نیست ( شبكه های Disk less ) .

Wireless :

بی سیم .

● ( WLAN ( Wireless LAN :

شبكه هایی محلی بی سیم .

● ( AP ( Access Point :

دستگاهی كه یك كامپیوتر بی سیم را به یك شبكه LAN وصل می كند .

‍Cell :

محدوده ای را كه یك AP تحت پوشش دارد را سلول ( Cell ) می گویند .

Protocol :

پروتكلها ، قوانین و روالهایی برای ارتباط هستند و یك شبكه برای برقراری ارتباط از این قوانین استفاده می كند .

OSI :

استاندارد OSI برای برقراری ارتباط دو رایانه ، وظایف را به هفت قسمت تقسیم كرده و به ۷ لایه OSI معروف شده اند و به ترتیب ( فیزیكی – پیوند داده ها – شبكه – انتقال – جلسه – نمایش و كاربردی ) می باشند .

● پروژه ۸۰۲ :

نوعی پروتكل برای اجزای فیزیكی شبكه های LAN می باشد .

CSMA/CD :

نوعی روش دسترسی به خط با استفاده از روش گوش دادن به خط .

Token Ring :

روش عبور نشانه كه در شبكه های حلقوی به كار می رود ، از انواع روش دسترسی به خط است .

MAU :

وسیله ای مانند هاب ، اما در شبكه های حلقوی به كار می رود .

Novell Netware‌ :

نوعی سیستم عامل برای شبكه .

Unix :

نوعی سیستم عامل برای شبكه .

Windows NT Server & Windows ۲۰۰۰ Advanced Server :

نوعی سیستم عامل برای شبكه .

Search Engine :

موتور جستجو .

● معماری شبكه :

به تركیبی از استانداردها ، پروتكل ها و توپولوژی ها معماری شبكه می گویند

+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  | 

کارت گرافیکی

کارت گرافیک در کامپیوتر شخصی دارای جایگاهی خاص است کارت‌های فوق اطلاعات دیجیتال تولید شده توسط کامپیوتر را اخذ و آنها را بگونه‌ای تبدیل می‌نمایند که برای انسان قابل مشاهده باشند. در اغلب کامپیوترها، کارت‌های گرافیک اطلاعات دیجیتال را برای نمایش توسط نمایشگر، به اطلاعات آنالوگ تبدیل می‌کنند. در کامپیوترهایLaptop اطلاعات، همچنان دیجیتال باقی خواهند ماند زیرا این کامپیوترها اطلاعات را بصورت دیجیتال نمایش می‌دهند.

اگر از فاصله بسیار نزدیک به صفحه نمایشگر یک کامپیوتر شخصی نگاه کنید، مشاهده خواهید کرد که تمام چیزهائی که بر روی نمایشگر نشان داده می‌شود از «نقاط» تشکیل شده‌اند. نقاط فوق «پیکسل» نامیده می‌شوند. هر پیکسل دارای یک رنگ است. در برخی نمایشگرها (مثلاً صفحه نمایشگر استفاده شده در کامپیوترهای اولیه مکینتاش) هر پکسل صرفاً دارای دو رنگ بود: سفید و سیاه. امروزه در برخی از صفحات نمایشگر، هر پیکسل می‌تواند دارای ۲۵۶ رنگ باشد. در اغلب صفحات نمایشگر، پیکسل‌ها بصورت «تمام رنگ»(True Color) بوده و دارای ۱۶/۸ میلیون حالت متفاوت می‌باشند. با توجه به اینکه چشم انسان قادر به تشخیص ده میلیون رنگ متفاوت است، ۱۶/۸ میلیون رنگ بمراتب بیش از آن چیزی است که چشم انسان قادر به تشخیص آنها بوده و به نظر همان ده میلیون رنگ کفایت می‌کند!

هدف یک کارت گرافیک، ایجاد مجموعه‌ای از سیگنالها است که نقاط فوق را بر روی صفحه نمایشگر، نمایش دهند.

کارت گرافیک چیست ؟

یک کارت گرافیک پیشرفته، یک برد مدار چاپی بهمراه حافظه و یک پردازنده اختصاصی است. پردازنده با هدف انجام محاسبات مورد نیاز گرافیکی، طراحی شده‌است. اکثر پردازنده‌های فوق دارای دستورات اختصاصی بوده که به کمک آنها می‌توان عملیات گرافیک را انجام داد. کارت گرافیک دارای اسامی متفاوتی نظیر: کارت ویدئو، برد ویدئو، برد نمایش ویدئوئی، برد گرافیک، آداپتور گرافیک و آداپتور ویدئو است.

مبانی کارت گرافیک

بمنظور شناخت اهمیت و جایگاه کارت‌های گرافیک، یک کارت گرافیک با ساده ترین امکانات را در نظر می‌گیریم. کارت مورد نظر قادر به نمایش پیکسل‌های سیاه وسفید بوده و از یک صفحه نمایشگر با وضوح تصویر ۴۸۰ * ۶۴۰ پیکسل استفاده می‌نماید. کارت گرافیک از سه بخش اساسی زیر تشکیل می‌شود :

-حافظه. اولین چیزی که یک کارت گرافیک به آن نیاز دارد، حافظه‌است. حافظه رنگ مربوط به هر پیکسل را در خود نگاهداری می‌نماید. در ساده ترین حالت (هر پیکسل سیاه و سفید باشد) به یک بیت برای ذخیره سازی رنگ هر پیکسل نیاز خواهد بود. با توجه به اینکه هر بایت شامل هشت بیت است، نیاز به هشتاد بایت(حاصل تقسیم ۶۴۰ بر ۸) برای ذخیره سازی رنگ مربوط به پیکسل‌های موجود در یک سطر بر روی صفحه نمایشگر و ۳۸۴۰۰ بایت (حاصلضرب ۴۸۰ در ۸۰) حافظه بمنظور نگهداری تمام پیکسل‌های قابل مشاهده بر روی صفحه، خواهد بود.

-اینترفیس کامپیوتر. دومین چیزی که یک کارت گرافیک به آن نیاز دارد، روشی بمنظور تغییر محتویات حافظه کارت گرافیک است. امکان فوق با اتصال کارت گرافیک به گذرگاه مربوطه بر روی برد اصلی تحقق پیدا خواهد کرد. کامپیوتر قادر به ارسال سیگنال از طریق گذرگاه مربوطه برای تغییر محتویات حافظه خواهد بود.

-اینترفیس ویدئو. سومین چیزی که یک کارت گرافیک به آن نیاز دارد، روشی بمنظور تولید سیگنال برای مانیتور است. کارت گرافیک می‌بایست سیگنال‌های رنگی را تولید تا باعث حرکت اشعه در CRT گردد. فرض کنید که صفحه نمایشگر در هر ثانیه شصت فریم را بازخوانی / باز نویسی می‌نماید، این بدان معنی است که کارت گرافیک تمام حافظه مربوطه را بیت به بیت اسکن و این عمل را شصت مرتبه در ثانیه انجام دهد. سیگنال‌های مورد نظر برای هر پیکسل موجود بر هر خط ارسال و در ادامه یک پالس افقی sync، نیز ارسال می‌گردد.عملیات فوق برای ۴۸۰ خط تکرار شده و در نهایت یک پالس عمودی sync ارسال خواهد شد.

پردازنده‌های کمکی گرافیک

یک کارت گرافیک ساده نظیر آنچه در بخش قبل اشاره گردید، Frame Buffer نامیده می‌شود. کارت، یک فریم از اطلاعاتی را نگهداری می‌نماید که برای نمایشگر ارسال شده‌است. ریزپردازنده کامپیوتر مسئول بهنگام سازی هر بایت در حافظه کارت گرافیک است. در صورتیکه عملیات گرافیک پیچیده‌ای را داشته باشیم، ریزپردازنده کامپیوتر مدت زمان زیادی را صرف بهنگام سازی حافظه کارت گرافیک کرده و برای سایر عملیات مربوطه زمانی باقی نخواهد ماند. مثلاً اگر یک تصویر سه بعدی دارای ۱۰۰۰۰ ضلع باشد، ریزپردازنده می‌بایست هر ضلع را رسم و عملیات مربوطه در حافظه کارت گرافیک را نیز انجام دهد. عملیات فوق زمان بسیار زیادی را طلب می‌کند.

کارت‌های گرافیک جدید، بطرز قابل توجه‌ای، حجم عملیات مربوط به پردازنده اصلی کامپیوتر را کاهش می‌دهند. این نوع کارت‌ها دارای یک پردازنده اصلی پر قدرت بوده که مختص عملیات گرافیکی طراحی شده‌است. با توجه به نوع کارت گرافیک، پردازنده فوق می‌تواند یک «کمک پردازنده گرافیکی» یا یک «شتاب دهنده گرافیکی» باشد. پردازنده کمکی و پردازنده اصلی بصورت همزمان فعالیت نموده و در مواردیکه از شتاب دهنده گرافیکی استفاده می‌گردد، دستورات لازم از طریق پردازنده اصلی برای شتاب دهنده ارسال و شتاب دهنده مسئولیت انجام آنها را برعهده خواهد داشت.

در سیستم‌های «کمک پردازنده»، درایور کارت گرافیک عملیات مربوط به کارهای گرافیکی را مستقیماً برای پردازنده کمکی گرافیکی ارسال می‌کند. سیستم عامل هر چیز دیگر را برای پردازنده اصلی ارسال خواهد کرد. در سیستم‌های «شتاب دهنده گرافیکی»، درایور کارت گرافیک هرچیز را در ابتدا برای پردازنده اصلی کامپیوتر ارسال می‌کند. در ادامه پردازنده اصلی کامپیوتر، شتاب دهنده گرافیک را به منظور انجام عملیات خاصی هدایت می‌کند. مثلاً پردازنده ممکن است به شتاب دهنده اعلام نماید که :«یک چند ضلعی رسم کن» در ادامه شتاب دهنده فعالیت تعریف شده فوق را انجام خواهد داد.

عناصر دیگر بر روی کارت گرافیک

یک کارت گرافیک دارای عناصر متفاوتی است :

-پردازنده گرافیک. پردازنده گرافیک بمنزله مغز یک کارت گرافیک است. پردازنده فوق می‌تواند یکی از سه حالت پیکربندی زیر را داشته باشد :

--Graphic Co-Processor. کارت هائی از این نوع قادر به انجام هر نوع عملیات گرافیکی بدون کمک گرفتن از پردازنده اصلی کامپیوتر می‌باشند.

--Graphics Accelerator. تراشه موجود بر روی این نوع کارت‌ها، عملیات گرافیکی را بر اساس دستورات صادره شده توسط پردازنده اصلی کامپیوتر انجام خواهند داد.

--Frame Buffer. تراشه فوق، حافظه موجود بر روی کارت را کنترل و اطلاعاتی را برای «مبدل دیجیتال به آنالوگ» (DAC) ارسال خواهد کرد. عملاً پردازشی توسط تراشه فوق انجام نخواهد شد.

-حافظه. نوع حافظه استفاده شده بر روی کارت‌های گرافیک متغیر است. متداولترین نوع، از پیکربندی dual-ported استفاده می‌نماید. در کارت‌های فوق امکان نوشتن در یک بخش حافظه و امکان خواندن از بخش دیگر حافظه بصورت همزمان امکان پذیر خواهد بود. بدین ترتیب مدت زمان لازم برای بازخوانی / بازنویسی یک تصویر کاهش خواهد یافت.

-Graphic BIOS. کارت‌های گرافیک دارای یک تراشه کوچکBIOS می‌باشند. اطلاعات موجود در تراشه فوق به سایر عناصر کارت نحوه انجام عملیات (مرتبط به یکدیگر) را تبین خواهد کرد.BIOS همچنین مسئولیت تست کارت گرافیک (حافظه مربوطه و عملیات ورودی و خروجی) را برعهده خواهد داشت.

-Digital-to-Analog Converter) DAC). تبدیل کننده فوق راRAMDAC نیز می‌گویند. داده‌های تبدیل شده به دیجیتال مستقیماً از حافظه اخذ خواهند شد. سرعت تبدیل کننده فوق تاثیر مستقیمی را در ارتباط با مشاهده یک تصویر بر روی صفحه نمایشگر خواهد داشت.

-Display Connector. کارت‌های گرافیک از کانکتورهای استاندارد استفاده می‌نمایند.اغلب کارت‌ها از یک کانکتور پانزده پین استفاده می‌کنند. کانکتورهای فوق همزمان با عرضهVGA :Video Graphic Array مطرح گردیدند.

-Computer(Bus) Connector. اغلب گذرگاه فوق از نوعAGP است..پورت فوق امکان دستیابی مستقیم کارت گرافیک به حافظه را فراهم می‌آورد.ویژگی فوق باعث می‌گردد که سرعت پورت‌های فوق نسبت بهPCI چهار مرتبه سریعتر باشد. بدین ترتیب پردازنده اصلی سیستم قادر به انجام فعالیت‌های خود بوده و تراشه موجود بر روی کارت گرافیک امکان دستیابی مستقیم به حافظه را خواهد داشت.

استاندارد‌های کارت گرافیک

اولین کارت گرافیک در سال ۱۹۸۱ توسط شرکتIBM عرضه گردید. کارت فوق بصورت تک رنگ و با نامMonochrome Display Adapters)MDAs) ارائه گردید. صفحات نمایشگری که از کارت فوق استفاده می‌کردند، متنی بودند. رنگ نوشته سفید یا سبز و زمینه سیاه بود. در ادامه کارت‌های چهار رنگHercules Graphic Catd)HGC) ارائه گردیدند. سپس کارت‌های هشت رنگColor Graphic Adapter)CGA) و کارت‌های شانزده رنگEnhanced Graphic Adapter)EGA) ارائه گردیدند. تولیدکنندگانی دیگر، نظیر کمودور کامپیوترهائی را معرفی کردند که دارای کارت‌های گرافیک از قبل تعبیه شده و ساخته شده در سیستم بودند. کارت‌های فوق قادر به نمایش تعداد زیادی رنگ بودند.

زمانیکه شرکتIBM در سال ۱۹۸۷ کارتVideo Graphic Array)VGA) را معرفی کرد، استاندارد جدیدی در این راستا مطرح گردید. نمایشگرهایVGA قادر به ارائه ۲۵۶ رنگ و وضوح تصویر ۴۰۰ * ۷۲۰ بودند. یک سال بعد استانداردSuper Video Graphic Array)SVGA) مطرح گردید. استاندارد فوق قادر به ارائه ۱۶/۸ میلیون رنگ با وضوح تصویر ۱۰۲۴ * ۱۲۸۰ است.

کارت‌های گرافیک از استانداردهای متفاوتی پیروی می‌نمایند. تولیدکنندگان کارت گرافیک همواره سعی در افزایش تعداد رنگ و وضوح تصویر با توجه به راهکارهای اختصاصی خود دارند. کارت‌های گرافیک می‌بایست قادر به اتصال به سیستم باشند. کارت‌های گرافیک قدیمی اغلب از طریق اسلات هایISA و یا PCI به سیستم متصل می‌شوند. اغلب کارت‌های گرافیک جدید از پورتAGP برای اتصال به کامپیوتر استفاده می‌نمایند.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط وبمستر  |